YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Meclis'e cemevi çok uçuk bir talep'
'Meclis'e cemevi çok uçuk bir talep'
13 Temmuz 2012 12:42
Cem Vakfı İzmir Şube Başkanı ve Ege Bölgesi Koordinatörü Ali İhsan Şahin, Meclis'e cemevi talebinin çok uçuk, çok marjinal bir talep olduğunu söyledi.

Cem Vakfı İzmir Şube Başkanı ve Ege Bölgesi Koordinatörü Ali İhsan Şahin, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün ''Alevilik bir dindir, TBMM'de cemevi açılsın'', sözleriyle başlayan tartışma ile Aleviliğin ''başka mercilere çekilmek istendiğini'' ifade ederek, ''Alevilik, ayrı bir din değildir. Alevilik, İslam'ın özüdür'' dedi.

Ali İhsan Şahin, Aygün'ün taleplerinin ''marjinal'' olduğunu dile getirdi.

Bu tartışmaların Alevilere bir faydasının olmadığını kaydeden Şahin, ''Cemevi Alevilerin ibadethanesidir. Mecliste bir de cemevi olmalı düşüncesine ben de katılıyorum. Yalnız Mecliste değil, Alevilerin olduğu her yerde mutlak surette ibadet yeri olan cemevi olmalı. Köyde de kasabada da kentte de cemevi olmalı'' diye konuştu.

Tartışmalardan istifade eden bazı kişilerin Aleviliği ''başka mercilere çekmeye çalıştığını'', devletin bunlara fırsat vermemesi gerektiğini ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

''Aleviler adına konuştuğunu söyleyen bazı kişiler bu tartışmadan istifade edip 'Alevilik ayrı bir dindir' demeye başladılar. 'Alevilik İslamın dışıdır, Aleviliğin İslamla ilgisi yoktur' diyenler çıktı. Bu tartışmadan istifade ederek Alevileri ve Aleviliği farklı mecralara çekmek isteyenlere fırsat verilmemeli. Devlet, burada tuzağa düşmemeli. Biz Aleviyiz ve İslamız. Aleviliğin ibadethanesi cemevidir. Kur'an-ı Kerim'de mescit vardır. Bana göre mescidin bugünkü karşılığı cemevidir, başkasına göre de camidir. Bunu kaşımanın bir anlamı yoktur. Cami de olmalı, cemevi de olmalı.''


-''TBMM'de cemevi marjinal bir talep''-


TBMM'de cemevi talebinin ''marjinal'' olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi:

''550 milletvekilinin kaçı Alevidir, bu sayıyı bilmiyorum. Oradaki 5-10 milletvekilinin isteğinden ziyade 20-25 milyon Alevinin köyüne, kasabasına cemevi talebi vardır. Öncelik buna verilmelidir. TBMM'de cemevi çok uçuk, çok marjinal bir talep. Biz yine de bu talebi makul karşılayabiliriz. Burada asıl amaç Aleviliği çizgisinden çıkarmak, Aleviliği amacından, rayından çıkarmak olmamalı.''


-''Devlet Aleviliği gerçek muhataplarıyla tartışmalı''-


Şahin, Aleviliği ayrı bir din gibi gösterenlerin tuzağına düşülmemesi gerektiğine dikkat çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

 ''Alevilerin sorunları Alevilerin gerçek temsilcileri, kanaat önderleriyle tartışılmalı. Konunun asıl muhataplarıyla değil, bu işi kaşımak isteyenlerle tartışılırsa çıkmaza götürür. Bu tartışmada, devlet Alevilerle, devleti karşı karşıya getirmek isteyenlerin tuzağına düşmüş gibi bir endişe var bende.

 Sürtüşmenin Alevilere, Alevilerin taleplerine bir yararı yoktur. Devlet yetkililerinin de 'Mecliste cemevi istiyorum' diyenlerin de karşılıklı sürtüşmeden vazgeçmelerini bekliyoruz. Sürtüşmenin Alevilere bir yararı yoktur. Biz Aleviyiz, İslamız, İslamın içindeyiz. 'İslamın dışındayız, biz ayrı diniz' beyanları Alevileri bağlamıyor. Söylenen sözler ancak kişileri bağlar.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler