YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis yeni anayasa çalışmalarına başlasın
Hükümetin elinde Bilim Kurulu'nun hazırladığı metin olduğunu hatırlatan Bahçeli, ekledi: Ayın 5'inden itibaren çalışmalar başlasın, MHP de kendi önerilerini söyler...
Meclis yeni anayasa çalışmalarına başlasın
04 Ekim 2010 / 08:31 Güncelleme: 04 Ekim 2010 / 09:35

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa değişikliği için Uzlaşma Komisyonu kurulmasını ve uzlaşılan maddeler için “Demokratik Sözleşme” imzalanmasını önerdi. 24. dönem TBMM’nin bu metni Anayasa değişikliği olarak ele alabileceğini belirten Bahçeli, önceki gün Iğdır’da bir grup gazeteciye güncel konularda açıklamalar yaptı.

İşte Bahçeli’nin sözleri:

ANAYASA

Mevcut Meclis Başkanı’nın başkanlığında bir anayasa değişikliği için Uzlaşma Komisyonu kuralım. TBMM’de grubu olan-olmayan partiler, komisyonda görüşlerini orada açıklar. Uzlaşılamayanlar maddeler ötelenir. Ama uzlaşılanlar bir ‘demokratik sözleşme’ adıyla Alt Komisyonu oluşturan bütün partilerce imzalanır. Seçimlerle 24. dönem TBMM oluşunca, bu toplumsal sözleşme metni anayasa değişikliği olarak ele alınır. Şimdi, bizim bu görüşümüzü Sayın Başbakan da tekrar etmeye başladı. Son bir iki gündür ‘kaçamak’ arayışı başladı. AKP, Bilim Kurulu’nca hazırlanmış ve üzerinde tartıştığı metni Komisyon’a getirebilir. Dün komisyona girmemekte ısrar eden CHP şimdi gireceğini söylüyor. Böylece, komisyon, Mehmet Ali Şahin Bey’in başkanlığında oluşturulup, hemen çalışmaya başlayabilir. MHP bugünkü Meclis’ten ziyade, seçimle yenilendiği için tartışma ve yıpranma payını minimize edilmiş, yepyeni bir Meclis’in değişikliği yapmasını istiyor. Komisyon’a kim ne getirirse getirsin. MHP, 82 anayasası üzerindeki değişiklik önerileri ile Komisyon’a gelecek. Değiştirilemez üç madde ve onun dışında milli devlet, üniter yapı, toprak bütünlüğü gibi kavramlar var. Bunlar üzerinde de düşüncelerimizi anlatacağız.

BAŞKANLIK

Başkanlık Sistemini tartışanlar, ‘Böyle bir hazırlığımız yok’ diyorlar. Kahve yudumlama arasında bir dinlenme payı. Ondan sonra da, bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bunlar siyaseti yozlaştıran şeyler.

TÜRBAN

Türban konusunda tavrımızı Anadolu tavrı ile ifade ettik. ‘Dibi görünmeyen kuyudan su içmeyiz’ dedik. Türban meselesi toplumsal bir sorun, ortadan kalkması lazım. MHP’nin itici yaklaşımı ve gücüyle, 411 oyla anayasa değişikliği gerçekleştirildi.

SEÇİM

Bizim tavsiyemiz İstanbul’un fethinin yıldönümü 29 Mayıs’ta genel seçim yapılması. 5 Haziran’da okullar tatile giriyor. 20 Haziran’dan sonra aileler tatile çıkıyor. Tatile giden de geri dönüp oy kullanmıyor, katılım düşüyor.

AÇILIM

‘Ve tarih MHP’yi haklı çıkardı’ diye bir sloganımız var. Bize göre ‘yıkım’ olan ‘Açılım projesi’ndeki tespitlerimizde de haklı çıkıyoruz. Dört parçalı ‘Kürdistan’ coğrafyası, BOP projesiyle ilişkili olarak 1 Ağustos’taki açılım süreciyle ilişkilidir. Bu eksende İran, Suriye, Irak’la görüşmeler olabilir. Takip ediyoruz. Elimizde bazı bilgiler mevcut ama bekleyelim bakalım.

HAŞİM KILIÇ

Anayasa Mahkemesi’nin başında bulunan şahsiyet, mahkemenin varlık sebebini ortadan kaldırabilecek sözler etmemeli. Yani milli devlet ve üniter yapıyı tahrip edecek cümleleri hiç konuşmaması gereken bir kurumun başı olarak dikkat etmesi lazım. İlk üç madde üzerinde bir değişiklik tartışmasını başlatmak, Demokratik Toplum Kongresi çizgisine gelmek demektir. (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler