YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis, mahkemenin kararını yok sayabilir
Meclis, mahkemenin kararını yok sayabilir
Meclis, mahkemenin kararını yok sayabilir
07 Haziran 2008 / 07:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliği iptal etmesini değerlendiren hukukçular, bu kararla Anayasa'nın ihlal edildiğini ve Meclis'in yasama yetkisinin gasp edildiğini söylediler.


Üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişikliğinin mahkeme tarafından iptal edilmesini 'yargıçlar ilanıdır' şeklinde değerlendiren MAZLUM-DER, Anayasa Mahkemesi üyeleri suç duyurusunda bulunacak.


Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararını değerlendiren hukukçular, bunun Anayasa'nın 148. maddesine aykırı olduğunu söylediler. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Köker, “Artık bir anayasa değişikliği için Anayasa Mahkemesi'nden icazet almak gerekecek” dedi.


Selçuk Üniversetisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar, Anayasa Mahkemesi bu kararıyla şekil görüntüsü altında esastan denetim yaptığını ifade ederek,'Yetkisini çok açıkça aşmış durumda. Yani bugüne kadar Anayasa Mahkemesi'nin yetki aşımındaki en uç örneği diyebiliriz buna” dedi.


Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Şentop ise, “Meclis, bu kararı yok sayıp mevcut değişikliği uygulamaya devam edebilir” yorumunda bulundu.


Anayasa değişikliği için icazet istenecek


Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü ile ilgili kararını eleştiren Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Köker: “Artık bir anayasa değişikliği için Anayasa Mahkemesi'nden icazet almak gerekecek” dedi. Anayasanın Yüksek Mahkeme'ye verdiği yetkinin sadece “şekil yönünden inceleme ve denetleme” olduğuna işaret eden Köker, “Ayrıca şekil yönünden incelemesine de üç noktayla sınırlama getirilmiştir. Başörtüsüyle ilişkilendirme yapması tamamen yoruma dayalı bir husustur. Ortada vahim bir durum var. Mahkeme bir türban yasağı icat etmiştir” diye konuştu Köker, “Bundan sonraki anayasa değişiklikleri için de 2. maddede sayılan devletin bütün nitelikleriyle ilgili denetim yapabilecek demektir. Bu da TBMM'nin Anayasa Mahkemesi'nin onayından geçmeyecek hiçbir anayasa değişikliği yapamayacağı anlamına gelir” dedi.


Mahkeme yetkisini çok açıkça aşmıştır


Selçuk Üniversetisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar: “Anayasa Mahkemesi, 1961 Anayasası ile bazı anayasa değişikliklerini esastan iptal edince, bu yetkisi 1982 Anayasası'nda daha net bir şekilde düzenlendi. Anayasa'nın 148. maddesinde, 'Üç noktada şekile aykırılık varsa bunlar iptal sebebi olabilir, bunun dışında iptal edilemez' denildi. 148. maddeye göre Anayasa Mahkemesi bugün esastan denetim zaten yapamıyor. Anayasa Mahkemesi'nin şu anda yaptığı, yetkisini tamamen aşmak suretiyle esastan iptal kararı verdiğini anlıyoruz. Anayasa Mahkemesi bu kararında, hiç mümkün olmaması gerekirken yine şekil görüntüsü altında esastan denetim yaparak iptal kararı verdi. Yetkisini çok açıkça aşmış durumda. Yani bugüne kadar Anayasa Mahkemesi'nin yetki aşımındaki en uç örneği diyebiliriz buna.”


Meclis, mahkemenin kararını yok sayabilir


Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Şentop: “Meclis, bu kararı yok sayıp mevcut değişikliği uygulamaya devam edebilir” yorumunda bulundu. Mahkeme'nin kendi meşruiyetini çiğnediğini ifade eden Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını denetleyen bir organın olmamasında dikkat çekerek şunları söyledi; “Mahkeme, kendi meşruiyetini çiğnedi. Türkiye'nin en önemli hukukî sorunu haline geldi. Mahkemenin kararlarını denetleyen bir organ yok. Meclis, bu kararı yok sayıp mevcut değişikliği uygulamaya devam edebilir. Mahkeme hükümetin düşmesine karar verse, Resmi Gazete'de yayımlasa bu geçerli mi olacak? Geçerli olmayacak. Çünkü mahkemeye böyle bir yetki verilmemiş. Bu nedenle karar yok hükmündedir.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler