YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis köylüleri haklı buldu
Meclis köylüleri haklı buldu
24 Aralık 2011 08:43
TBMM ilk kez bir askerî üssü inceledi, köylüleri haklı buldu...
TBMM, köylülerin şikayeti üzerine Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı'nda inceleme yaptı. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon, üs komutanlığının güvenlik gerekçesiyle Sultaniye köyünün bir bölümünü boşaltmak istemesiyle ilgili tarafları dinledi. Alınan bilgilere göre, vekiller, askerî yetkililerin endişelerini yersiz bulurken, köylülerin mağdur edildiği sonucuna vardı.

Muğla'daki Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı'nın güvenlik gerekçesiyle Köyceğiz ilçesine bağlı Sultaniye köyünün bir bölümünü boşaltmak istemesi, uzun yıllardır köylünün en büyük sorunu. Askeri cunta döneminde Devlet Başkanı Kenan Evren'in emriyle başlatılan uygulamanın durdurulması için köy sakinleri bugüne kadar birçok kapı çaldı. Son olarak önceki yıl TBMM Dilekçe Komisyonu'na toplu bir başvuru yapıldı. Başvuruda, köy arazilerinin 1980'de işbaşına gelen askerî yönetim tarafından haksız şekilde Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı'na tahsis edildiğini belirten köylüler, uzun süredir 'işgalci' muamelesi gördüklerini ve köyü terk etmeleri konusunda üs komutanlığı tarafından kendilerine baskı yapıldığını aktardı.

TBMM'nin geçtiğimiz yıl konuyla ilgili görevlendirdiği Sayıştay müfettişleri, inceleme yapmak üzere bölgeye gitmiş ancak üsse alınmamıştı. Sayıştay buna rağmen bir rapor hazırlamış ve köyün boşaltılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu vurgulamıştı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili TBMM'ye yazdıkları yazılarda uygulamayı savundu. Meclis Dilekçe Komisyonu ise konuyla ilgili hazırladığı raporda, "Söz konusu alandaki eğitim merkezi bünyesindeki tesisler, askerî yasak bölge rejimi uygulamasını gerektirmemekte." ifadelerine yer verdi.

Dilekçe Komisyonu ayrıca geçtiğimiz günlerde milletvekilleri aracılığıyla bölgede inceleme yapma kararı aldı. Bu karar, aynı zamanda ilk kez milletvekillerinin bir askeri üssü incelemesi anlamına geliyor. AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın başkanlığındaki 5 kişilik milletvekili heyeti, dün bölgeye gitti ve üsse girdi. Alınan bilgilere göre, milletvekilleri önce üssü inceledi. Ardından da üs komutanı ve Milli Savunma Bakanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gelen yetkililerden bilgi aldı. Askeri yetkililer, güvenlik gerekçesiyle köyün kalkması gerektiğini savundu. Üssün, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz'deki tek deniz üssü olduğunu belirten yetkililer, bu nedenle bölge güvenliğinin çok önemli olduğunu belirtti.

Vatandaşlar ise askeri üssün 1979 yılında kurulduğunu, 1995 yılına kadar herhangi bir sıkıntı yaşamazken bu tarihte köyün 3 kilometre yakınına yapılan 'askerî tatil köyü' sonrasında kendilerinin 'sakıncalı' görülmeye başladığını savundu. Alınan bilgilere göre, milletvekilleri askeri yetkililerin endişelerini yersiz bulurken, köylülerin mağdur edildiği sonucuna vardı. Askeri üssün köye kuş uçuşu 8 kilometre mesafede olduğunu tespit eden vekiller, bu mesafenin bir 'güvenlik sorunu' oluşturmayacağı kanaatine ulaştı. Ayrıca köyün '2. derecede sit alanı' ilan edilirken, askeri üs tarafından '1. derece sit alanı' uygulamalarının gerçekleştirildiği tespit edildi. Alt komisyon, askeri üs ve köyde yaptığı incelemeleri raporlaştırarak önümüzdeki günlerde komisyon başkanlığına sunacak. Komisyon da konuyla ilgili raporu TBMM Genel Kurulu'na sevk edecek. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler