YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis bugün açılıp kapanacak
Meclis bugün açılıp kapanacak
01 Ekim 2015 10:10
Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün açılacak ve seçim nedeniyle tekrar kapanacak. Yeni yasama yılının ilk oturumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 25'inci dönemin ikinci yasama yılı başalayacak.
İlk birleşime Cumhurbaşkanı Erdoğan katılacak ve açılış konuşmasını yapacak.

Seçim hükümetinden istifa eden HDP'li bakanların yerine atanan bağımsız Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Kalkınma Bakanı Cüneyd Düzyol yemin edecek. Terör olayları nedeniyle Meclis açılış resepsiyonu da yapılmayacak.

Açılışa ilişkin törenler, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'ın Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başlayacak. Yılmaz daha sonra saat 15.00'te başlayacak oturumu yönetecek.

Yeni yasama yılının ilk oturumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan da milletvekillerine hitap edecek. Erdoğan'ın gelişi sırasında Genel Kurul salonunda liderlerden Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bahçeli olacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın konuşacağı oturuma seçim gezileri nedeniyle Fransa'nın Lyon kendinde olacağı için katılamayacak. 

Kılıçdaroğlu, durumun Cumhurbaşkanını protesto ile ilgisinin olmadığını söyledi ve "Ankara'da olsam Cumhurbaşkanı'nı dinlerdim'' dedi. CHP milletvekilleri ise Genel Kurul'da olacak. 

HDP, Genel Kurul'da olup olmayacağına ilişkin kararını MYK ve grup toplantıları sonrasında netleştirecek.

Erdoğan'ın açılış konuşması sonrasında hem yasama yılı hem de 25'inci dönem sona erecek. Terör olayları nedeniyle Meclis açılış resepsiyonu da yapılmayacak.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler