YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanının yetkisi yok
AK Partili Canikli: Meclis Başkanının tekliif komisyona iade yetkisi yok...
Meclis Başkanının yetkisi yok
12 Mart 2012 / 16:12 Güncelleme: 12 Mart 2012 / 17:01

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifine ilişkin hazırlanacak raporu hiçbir mercinin denetleyemeyeceğini, iptal edemeyeceğini ya da geri çeviremeyeceğini söyledi.

Nurettin Canikli, gazetecilere, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda yaşanan olaylarla ilgili siyasi parti temsilcileriyle yaptığı görüşmeleri değerlendirdi. 

Bir gazetecinin, ''Meclis Başkanı'nın komisyonun çalışmasını iptal yetkisi var mı '' sorusuna Canikli, ''Komisyon çalışmasına yönelik şu anda tartıştığımız konuyla ilgili bir geri gönderme söz konusu değil. O 35. maddeyle ilgili birkaç defa uygulanan husus, o konuda yapabilir. Onda bir problem yok ama bu onunla hiç alakası olmayan bir konu. İçtüzüğün 35. maddesinde belirtilen hususlarla hiç ilgisi olmayan bir konudur bu'' yanıtını verdi.   

Söz konusu durumun doğrudan komisyonun kendi kararı ve iradesiyle ilgili bir husus olduğunu vurgulayan Canikli, şöyle devam etti:

''Komisyonda ortaya çıkan iradeyle ilgili ancak kanunlaştıktan sonra Anayasa Mahkemesine gidilebilir onun dışında, başka hiçbir merci denetleyemez, iptal edemez ya da geri çeviremez. Meclis Başkanı'nın yaptıkları idari bir işlemdir. Bu yasama faaliyetidir. Yasama faaliyetinin hangi hallerde, nasıl ve kimler tarafından denetleneceği bellidir. O da Anayasa Mahkemesidir.

Yasama faaliyetleri çerçevesinde yapılanları denetleyemez. İdari olarak olabilir. Bu idari bir işlem değildir. Neyi denetler  Komisyonun fiziki olarak çalışma ortamlarını, kullandığı personeli, buna benzer idari işlem tanımında olabilecek faaliyetleri denetleyebilir ama yasama faaliyetlerini denetleyemez.

Böyle bir şeye yoğunlaşıldığında her çalışma noktasında, 'kaşını beğenmedim, gözünü beğenmedim' denilebilir. İçtüzüğün amir hükümlerine göre, konuşmacıların söz aldıkları konu ile ilgili konuşması gerekiyor ama pek uygulanmıyor. Buradan yola çıkarak, bir teklif kanunlaştı. Ben de çıkıp, 'konuşmacılar İçtüzüğe aykırı hareket ettiler. Çünkü konuyla ilgili konuşmadılar. İhlal söz konusudur. Dolayısıyla Meclis Başkanı bunu iptal etmelidir' diyebilirim.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler