YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanını göreve çağırdı
Meclis Başkanını göreve çağırdı
18 Ocak 2011 15:00
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Wikileaks'ta yer alan İncirlik'teki iddilarla ilgili Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'i göreve çağırdı...

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, İncirlik ve Sabiha Gökçen havaalanlarının El Kaide militanlarına yönelik sorgulama operasyonlarında kullanıldığı konusundaki soru önergelerine, dönemin Dışişleri Bakanları Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın ''yanlış cevaplar verdiklerini'' ileri sürerek, Meclis Başkanı'nı göreve çağırdı.

Ersin, düzenlediği basın toplantısında, Wikileaks'te ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un konuya ilişkin yazışmalarının yayınlandığını ifade etti. Konuyu 2005'ten beri takip ettiğini ve soru önergelerine Gül ve Babacan'ın ''iddiaların gerçekleri yansıtmadığı'' yönünde yanıtlar verdiklerini kaydeden Ersin, şöyle devam etti:

''Meclis, aşırı biçimde yanıltılmış, iğfal edilmiştir. Bu sadece benim sorunum değildir. Biz soru önergelerimizi Meclis Başkanlığına hitaben yazarız, cevaplar da Meclis Başkanlığına hitaben yazılır. Dolayısıyla asıl yanıltılan ve muhatap olan Sayın Meclis Başkanıdır. Meclis Başkanını göreve çağırıyorum. Hem sizi hem bizi hem de TBMM'yi yanıltan, yanlış bilgiler veren Sayın Babacan ve Sayın Gül hakkında ne yapacaksınız, nasıl bir girişimde bulunacaksınız? Ne yapacaksınız ki bu kişiler yaptıklarından utanç duysunlar.

Denetim benim anayasal hakkımdır. Bu hakkımı kullanırken yanıltılıyorum. Yalan ve yanlış bilgiler veriliyor. Kim benim anayasal hakkımı koruyacak? Ne yapmalıyım? Meclis Başkanının eğer bu Meclise saygısı varsa bu işin peşine düşmelidir. Kendisi üzerinden bizi yanıltan bu şahıslar hakkında ne yapacağını merak ediyorum? Bugün Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişi Dışişleri Bakanlığı döneminde yalan, yanlış bilgi vermiştir, TBMM'yi yanıltmıştır. Keza Ali Babacan da aynı anayasal suçu işlemiştir. Meclis Başkanı bu rezaleti seyir mi edecek? Eğer hiçbir şey yapmayacaksa o makamda oturmasın. Meclisin onurunu koruyamıyorsa o makamda oturmasın.''

İncirlik Üssü'nde nükleer silahlar bulunduğuna ilişkin iddiaları da soru önergesiyle gündeme getirdiğini, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün ''gizlilik kaydı'' nedeniyle soruları cevaplayamayacağını belirttiğini kaydeden Ersin, buna ilişkin belgelerin de Wikileaks'te yayınladığını ve gizliliğinin kalmadığını ifade etti.

Ersin, 1.5 ay önce verdiği ikinci soru önergesine henüz yanıt verilmediğini de belirterek, ''Bekliyoruz bakalım Sayın Vecdi Gönül ne cevap verecek?'' dedi.

ÖSYM'NİN TEŞKİLAT KANUNU TEKLİFİ

Ersin, AK Parti Grup başkanvekillerinin ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa teklifi verdiklerini, yasa teklifinde imamhatip liselerinden mezun olanların polis okullarına girebilmesine ilişkin bir maddenin de yer aldığını ifade etti. Ersin, ''Bu, çok garipsenecek bir şey değil. Emniyet istihbarat ve kaçakçılık ile organize suç şubelerinin tümüyle cemaatin elinde olduğunu bilmeyen yok. Emniyetin F Tipi örgütlenmenin merkezinde olduğunu artık bilmeyen yok. Demek ki bu bile yeterli görülmüyor ve yeni bir dini örgütlenmenin içine girmek istiyorlar. Hiç ilgisi olmayan bir kanun teklifinin içine böyle bir maddeyi sokuşturmak kötü niyetin daniskasıdır'' diye konuştu. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler