YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanı seçiminde HDP'de büyük fire
Meclis Başkanı seçiminde HDP'de büyük fire
23 Kasım 2015 07:30
TBMM yeni başkanını seçti. AK Parti İstanbul Milletvekili olan İsmail Kahraman üçüncü turda başkan seçilebilmesi için gerekli olan salt çoğunluğu (276) yakalayarak 316 oy ile TBMM'nin 27. başkanı oldu.

26. Dönem Meclis Başkanlığı seçimlerinin üçüncü turunda AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, 316 oyla Meclis Başkanı seçildi.  
 
AK Parti’den İsmail Kahraman, CHP’den Gülsün Bilgehan, MHP’den Yusuf Halaçoğlu ve HDP’den Dengir Mir Mehmet Fırat’ın aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimlerinin üçüncü turu tamamlandı.
 
ÜÇÜNCÜ TUR SONUÇLARI
 
AK Parti / İsmail Kahraman: 316
 
CHP / Gülsün Bilgehan: 125
 
HDP / Dengir Mir Mehmet Fırat: 41
 
MHP / Yusuf Halaçoğlu: 40
 
İKİNCİ TUR SONUÇLARI
 
AK Parti / İsmail Kahraman: 318
 
CHP / Gülsün Bilgehan: 126
 
HDP / Dengir Mir Mehmet Fırat: 40
 
MHP / Yusuf Halaçoğlu: 39
 
Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. Bu turda MHP'li Halaçoğlu'nun oylarının 2 azaldığı, Ak Partili Kahraman'ın oylarının 2 arttığı görüldü. HDP'den bir oy da eksildi. 
 
BİRİNCİ TUR SONUÇLARI
 
AK Parti - İsmail Kahraman: 316
 
CHP - Gülsün Bilgehan: 127
 
HDP - Mir Dengir Mehmet Fırat: 41
 
MHP-  Yusuf Halaçoğlu: 41
 
Teşekkür konuşması için söz isteyen İsmail Kahraman, “TBMM’nin başkanlığı gibi yüce bir görevi vererek şahsıma gösterdiğiniz güvene şükranlarımı sunuyorum. Bu dönemde yapacağımız çalışmaların milletimizin huzuruna, mutluluğuna, devletimizin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum. Gerçekleştireceğimiz yasama ve denetim faaliyetleri anayasa, mevzuat ve İçtüzüğe uygun olarak tarafsızlık içinde yürütülecektir. Partilerimiz Meclisimizin çalışmasında, saygınlığının korunmasında gereken hassasiyeti gösterecektir” dedi.
 
Kürsüden indikten sonra Deniz Baykal’ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun elini sıkan Kahraman, önce AK Parti, daha sonra CHP’nin ön sıralarında oturan vekillerin elini sıktı. Kahraman, ardından da MHP Lideri Bahçeli’nin elini sıktı.
 
Meclis Başkanlığı seçimlerini Kahraman’ın eşi, çocukları ve torunlarının yanı sıra akrabaları da izledi.

ERDOĞAN'IN YERİNDEN ADAY OLDU
 
İsmail Kahraman, 1 Kasım seçimlerine AK Parti İstanbul 1. Bölge 1. Sıra adayı olarak girmişti.
 
İstanbul 1. Bölge 1. Sıra adaylığı AK Parti için sembolik bir öneme de sahip. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan önceki seçimlere her zaman bu sıradan aday gösterildi ve seçildi.
 
7 Haziraz seçimlerinde bu sıradan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce aday gösterilmiş ve seçilmişti. Güllüce 1 Kasım'da tekrar aday gösterilmemiş, bu sıra İsmail Kahraman'a verilmişti.
 
TBMM Başkanlığı için AK Parti'li Kahraman, CHP'li Bilgehan, MHP'li Halaçoğlu ve HDP'li Fırat yarışıyor. Nusaybin tartışması yaşandı. İlk iki tur oylamada beklendiği gibi herhangi bir parti 367'yi bulamadığından başkan seçilemedi. Üçüncü tur oylamaya geçildi. Bu turda seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu (276)  yeterli olacak.
  
MHP 2. TURDA 2 OY KAYBETTİ
 
MECLİS başkanlığı için ikinci tur sonuçları belli oldu. Oylamaya 523 üye katıldı. AK Parti'li İsmail Kahraman 318, CHP'li Gülsün Bilgehan 126, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 39, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 40 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. İkinci turda da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için oylamada üçüncü tura geçildi. 2. turda AK Parti 2 oy fazla aldı. MHP ise 2 oy kaybetti. CHP'deki fire sayısı 7'ye HDP'deki fire sayısı 19'a yükseldi.
 
İLK TURDA TEK SÜRPRİZ MHP'DE
 
Meclis başkanlığı için ilk tur sonuçları belli oldu. AK Parti'li İsmail Kahraman 316, CHP'li Gülsün Bilgehan 127, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 41, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı.

TBMM'de Meclis Başkanı seçiminin 1. turunda hiçbir aday seçilebilmek için gerekli olan üçte iki (367) çoğunluğa ulaşamadı. İlk tur oylamasında AK Parti 1, CHP 6, HDP ise 18 fire verdi. İlk tur oylamada MHP sürprizi yaşandı. 40 milletvekili olan MHP'nin adayı Yusuf Halaçoğlu'na 41 oy çıktı. Oylamada ikinci tura geçildi.
   
MECLİS OTURUMUNDA 'NUSAYBİN' TARTIŞMASI
 
TBMM Genel Kurulu, 27'nci Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis oturumunda Mardin, Cizre ve Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini ifade ederek partisinin Mardin milletvekillerinin açlık grevinde olduğunu belirtti. Bölgedeki uygulamaların darbe uygulaması olduğunu savunan Baluken, Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için açlık grevine başlayan HDP'li milletvekillerinin oylamaya katılamadığını hatırlattı. 

DAVUTOĞLU VE AK PARTİ SIRALARINDAN BAYKAL'A ALKIŞ
 
Oylama öncesi söz alarak başta Nusaybin olmak üzere bölgede uygulanan sokağa çıkma yasağının Meclis gündemine alınmasını isteyen Baluken, grevde olan HDP'li vekillerin de seçim hakkını kullanabilmesi için Baykal'dan sürecin ötelenmesini talep etti. Aki halde usul tartışması açacaklarını belirten Baluken'in talebini Baykal, sürecin iç tüzüğe uygun olarak başladığını söyleyerek reddetti.

Baluken'in dile getirdiği konuların önemli olduğunu belirten Baykal, önümüzdeki günlerde konunun ele alınabileceğini ifade etti. Baykal'ın bu sözleri ise Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AK Parti sıralarında oturan milletvekilleri tarafından alkışlandı. Bu sırada HDP'li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda Doğu ve Güneydoğu'da çekilen bazı fotoğrafları havaya kaldırarak gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise Baluken'in bir parlamenter olarak konuştuğunu belirterek, kamu güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik böyle bir ifade kullanamayacağını savundu. Yaşanan tartışmaların ardından yemin etmeyen milletvekilleri kürsüye çağrılarak yemin etmeleri istendi. Daha sonra tezkereler okundu.
 
İLK TUR OYLARI KULANILIRKEN TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
 
AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, TBMM eski Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AK Parti sıralarının en önünde otururken, tebrikleri kabul etti. Oylamanın birinci turunun başladığı dakikalarda oy kullanan AK Partili ve diğer siyasi parti milletvekillerinden bazıları Kahraman'ı tebrik ederken, Davutoğlu ve Yılmaz ile de tokalaştı. 
Kahraman, oy kullanımı başlamadan önce arka sıralarda olan koltuğuna oturacakken, partili milletvekilleri grubun en ön sırasına oturması gerektiğini hatırlatarak kendisini buraya yönlendirdi. 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler