YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanı kim olacak? İşte adaylar...
AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinden zaferle çıkmasının ardından gözler Meclis Başkanlığı'na çevrildi. AK Parti’de İsmet Yılmaz’la devam edilebileceği belirtilirken, Hayati Yazıcı ve Burhan Kuzu’nun da ismi geçiyor.
Meclis Başkanı kim olacak? İşte adaylar...
04 Kasım 2015 / 09:28 Güncelleme: 04 Kasım 2015 / 09:58

TBMM Başkanlığı, partilerin yeni milletvekili sayılarına göre Meclis Başkanlık Divanı’ndaki temsil oranlarını belirledi. 

15, 18 ve 21 üyeli üç ayrı simülasyon hazırlanırken, 24. ve 25. dönemlerde olduğu gibi yeni dönemde de Başkanlık Divanı’nın 18 kişiden oluşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre yeniden çoğunluğu elde eden AK Parti’ye 10, CHP’ye beş, HDP’ye iki ve MHP’ye bir üyelik düşüyor.

17 Kasım’da TBMM Genel Kurulu’nun toplanarak milletvekillerinin yemin etmesi, 23 Kasım’da Meclis Başkanı’nın seçilmesi planlanırken, kasımın son haftasında ise hükümetin kurulabileceği hesabı yapılıyor.

En yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu’nda Geçici Başkanlık görevini yürütecek. Genel Kurul’da oturma düzeni sil baştan yenilenecek ve geçen dönem HDP’nin oturduğu sıralara MHP oturacak.

KİMLER ADAY OLACAK?

TBMM Başkanlığı için AK Parti’de ağırlıklı olarak İsmet Yılmaz’la devam edilebileceği belirtilirken, Hayati Yazıcı ve Burhan Kuzu’nun da ismi geçiyor.

CHP de de Baykal ismi gündeme gelirken, MHP’de bir önceki seçimde aday gösterilen İstanbul Milletvekili Ekmelettin İhsanoğlu’nan yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

MİLLİYET

 // erkan
Burhan hocayi meclis bskliginda gormek isteriz...
04 Kasım 2015 09:24
pkk sizi
 // uykucu
tukuruguyle bogar! diyen hdp'li mebusa sahip cikan Ismat Yilmaz bu makama bir daha asla getirilmemelidir....
04 Kasım 2015 Çarşamba 09:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler