YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanı gereğini yapmalıdır
Meclis Başkanı gereğini yapmalıdır
20 Mart 2012 17:40
İnce, ''Sayın Meclis Başkanı 30 yıllık siyasi deneyiminin gereğini yapmalıdır'' dedi...

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin TBMM Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmelerinin Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğunu savunarak, ''Sayın Meclis Başkanı 30 yıllık siyasi deneyiminin gereğini yapmalıdır'' dedi...

İnce, gazetecilere yaptığı açıklamada, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin TBMM Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmelerinde söz taleplerinin işleme konulmadığını, bunun Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğunu ileri sürdü.

TBMM Başkanı Çiçek'in, TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanı Nabi Avcı'ya yazı yazmasının doğru olmadığını iddia eden İnce, ''Hukuk cinayetini sayın Avcı işlemiştir. Cinayeti işleyen cinayeti çözemez'' dedi.

İnce, Çiçek'in, komisyon toplantısı ile ilgili tutanakları okuması ve görüntüleri izlemesi halinde, kendisinin 6 kez söz talebinde bulunduğunu anlayacağını kaydetti. Görüntülerde, kendisinin ve 45 milletvekilinin söz taleplerini Avcı'ya verdiklerinin de görüleceğini anlatan İnce, Anayasa ve İçtüzüğün ihlal edildiğinin açıkça ortada olduğunu savundu.

Avcı'dan sorunun çözümü için herhangi bir şey beklenemeyeceğini, çünkü Avcı'nın ''görev adamı'' olduğunu iddia eden İnce, bu konuda Çiçek'in üzerine düşen görevi yerine getirmesini istedi. İnce, ''Sayın Meclis Başkanı 30 yıllık siyasi deneyiminin gereğini yapmalıdır'' dedi.

Muharrem İnce, Çiçek'in Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olması nedeniyle teklifi iade etme yetkisinin olduğunu, bunun daha önce 4 kez gerçekleştiğini dile getirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İnce, Cemil Çiçek'in, kendileri ile herhangi bir görüşmede bulunmadığını söyledi.

Muharrem İnce, başka bir soru üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın bir teklif ya da tasarının görüşmelerinin başlama ve bitiş tarihini söyleyemeyeceğini, böyle bir kehanette bulunamayacağını ifade etti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler