YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanı da twitter'ı yasağını yorumladı
Meclis Başkanı da twitter'ı yasağını yorumladı
22 Mart 2014 21:33
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Twitter yasağı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Twitter yasağı ile ilgili olarak, “Elbette özgürlükleri kısıtlanmasını doğru bulmayız ama özgürlüklerin kötüye kullanılmasını da ne insan hakları sözleşmesi, ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları cevaz veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek katıldığı bir program sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çiçek, twitter yasağı ile ilgili olarak, “Teknolojideki her gelişme insan hayatını kolaylaştırıyor. İnsanın ufkunu açıyor. Dünyanın neresine ne oluyor bunları öğrenmede büyük kolaylık sağlıyor. Bunun hayatımıza olumlu yansımalarını görüyoruz. Özgürlüğün kullanımı ve genişletilmesi açısından da sosyal medya unsurları önemli bir görev ifa ediyor. Yalnız her imkan beraberinde sorumluluk da getirir. Bugün bunu vurgulamaya çalıştık. Bir taraftan özgürlüğümüz var, diğer taraftan da sorumluluklarımız var. Özgürlüklerimiz var diye özel hayatın gizliliği ihlal edilirse insan onurunu zedeleyen, haysiyetini rencide eden, hakarete varan küfürler bu imkan dahilinde kullanılmaya çalışılırsa bu da toplumda başka bir kargaşa meydana getiriyor. O zaman özgürlük ve sorumluluğu dengelemek lazım” dedi.

"Geçiş dönemi"

Çiçek, ileri demokrasiye ulaşmış toplumların özgürlük ve sorumluluk dengesini yerli yerine oturtmuş olduklarına dikkat çekerek, “Türkiye böyle bir geçiş dönemi yaşıyor. Bir taraftan sosyal medyanın faydalarını görüyoruz ama öbür taraftan şikayet edilen hususlar var. Çıkarılmış olan bir kanun var. Daha yeni çıktı. Ne getirecek götürecek uygulaması ile beraber belli olacak ama telaşa kapılmaya gerek yok. Bu konu ile ilgili yargıya da başvuruldu. Su akar kendi mecrasını bulur. Meseleyi özgürlük ve sorumluluk çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Elbette özgürlükleri kısıtlanmasını doğru bulmayız ama özgürlüklerin kötüye kullanılmasını da ne insan hakları sözleşmesi, ne Avrupa insan hakları mahkemesi kararları cevaz veriyor. Bu ikisini birlikte mütalaa edersek popülist açıklamalar yerine daha dengeli değerlendirme yapmış oluruz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Cemil Çiçek, Suriye Süleyman Şah Türbesi’nin durumunun sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“Bunlar hükümet tarafından yapılması gereken açıklamalardır. Bu işin bir perde arkası vardır. Yeteri kadar bilgi sahibi olmadan açıklama yaparsak kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş oluruz. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ülkenin hukukunu koruma bakımından ne gerekiyorsa yapar. Meclis kararı gerekiyorsa meclis kararı verilir, hükümet karar alması gerekiyorsa o karar alır biz arkasında dururuz”

Çiçek, “Twitter hesabınız var mı” sorusuna ise, “Çok kötü kullanılmaya başlandı, onun için ben de kullanmaktan vazgeçtim” diyerek yanıt verdi. Cemil Çiçek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter kullanmaya devam etmesiyle ilgili olarak ise, “Başkasının ne yapacağına karar veremem” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler