YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MAZLUMDER'in yeni başkanı bakın kim oldu?
MAZLUMDER başkanlığı için 200 delege oy kullandı
MAZLUMDER'in yeni başkanı bakın kim oldu?
01 Haziran 2009 / 19:21 Güncelleme: 01 Haziran 2009 / 00:00


MAZLUMDER''de Ömer Faruk Gergerlioğlu''ndan boşalan Genel Başkanlık görevini eski AK Parti milletvekili Faruk Ünsal teslim aldı. Peki Ünsal kimdir? Neler planlıyor?
MAZLUMDER Genel Merkezi bugün heyecanlı bir kongreye sahne oldu. Mevcut Genel Başkan Gergerlioğlu aday olmadığından dolayı yeni Genel Başkan Adayı eski AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal tek liste olarak Büyük Kongreye girerek yeni başkan seçildi.

Tes-iş Toplantı Salonu’nda yapılan MAZLUMDER Büyük Kongresine yurdun dört bir yanından katılım gerçekleşti. Yeni genel başkanı seçilen Faruk Ünsal aynı zamanda İHH Dış İlişkiler Koordinatörlüğünü de yapıyor. MAZLUMDER'de Genel Başkanlığa getirilen Faruk Ünsal’ın MAZLUMDER’e yeni bir heyecan getireceğine inanılıyor.

Çiçeği burnunda başkan Vakit'ten Aslan Değirmenci'ye geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, MAZLUMDER'in gündelik hayatı denetleyen çalışmaların dışına çıkması gerektiğini belirtti.

Ülkenin sivil ve özgürlükçü bir anayasaya kavuşması için ellerinden geleni yeni dönemde yapacaklarını ifade eden Ünsal, “Bu anayasa ülkenin önünde en büyük engeldir. AK Parti kendi gücünün farkında olarak milletin iradesine sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

“DAHA ETKİLİ OLACAĞIZ”

“MAZLUMDER gündelik hayatı denetleyen çalışmalarının dışına çıkmalıdır” diyen Ünsal, “Yeni dönemde biz bunun için mücadele edeceğiz. Daha etkili eylemler ortaya koymak ve mutlaka yeni bir insan halkları dili oluşturmak zorundayız. Çok daha aktif hâle gelmeliyiz ve dünyaya açılmalıyız. Bu yeni süreçte bütün bu açılımları gerçekleştirmek için ekip halinde üzerimize düşeni yapacağız. Sadece batıda üretilmiş metinleri, konseptleri kullanmak yerine çalışmaları daha da derinleştirmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

“AK PARTİ, SİVİL ANAYASA İÇİN GÜCÜNÜN FARKINA VARMALI”

Özgürlüklerin önündeki en büyük engelin darbe anayasası olduğunu vurgulayan Ünsal, “Bu ülke artık sivil ve özgürlükçü anayasaya kavuşmak zorundadır. Darbe anayasasının üzerinde ufak tefek yapılacak düzenlemeler problemleri çözmez, aksine var olan iradeyi zedeler. Bu anayasa ülkenin önünde en büyük engeldir. Artık bu engeller aşılmalı ve baştan aşağı yapılacak bir anayasa bu ülkeye hediye edilmelidir. Halk tadilat anayasası değil yeni bir anayasa istiyor. Anayasa temel haklar çerçevesinde mutlaka yeniden dizayn edilmelidir. Anayasa'da insanların inanç özgürlükleri de mutlaka koruma altına alınmalıdır. AK Parti bunu yapacak güçtedir. Şimdi AK Parti kendi gücünün farkında olarak milletin iradesine sahip çıkmalıdır” dedi.

“ERGENEKON'A UCU KİME VARIRSA VARSIN DOKUNULMALIDIR”

Asrın davası Ergenekon konusunda ise Ünsal, “Ergenekon davasında asla taviz verilmemeli ve savcılara sonuna kadar sahip çıkılmalıdır” dedi. “Biz bu ülkede haklının yanında duran savcıların başlarına geleni gördük, yaşadık” diyen Ünsal, “Ancak şimdi durum farklı. O günler geçmişte kaldı. Bir grubun siyasi iradeyi indirebilmek için göze aldığı planlar karşımızda. Bunu görmezden gelemeyiz. Bu davada sonuna kadar gidilmeli, ülkenin geçmişine ışık tutulmalı, geleceği ise güvence altına alınmalı. Ucu kime varırsa varsın asla taviz verilmemelidir. Mahkemeye de hiçbir şekilde müdahale edilmemeli ve olaya hükümetin davası olarak bakılmamalıdır” şeklinde konuştu.

“MAYINLI ARAZİDE HASSASİYETLER DİKKATE ALINMALI”

Türkiye-Suriye sınırına döşenen mayınların temizlenmesi hakkında da önemli değerlendirmelerde bulunan Ünsal, “Karar TBMM'de en iyi şekilde değerlendirilip hassasiyetler dikkate alınarak sonuçlandırılmalıdır. Suriye mayınlarını temizleyebildiyse elbette biz de bu mayınlardan kurtulacağız. Suriye ve Türkiye büyük bir parçanın yani Osmanlı'nın devamıdır; ama taraflar arasında sınırlar var. Parçalanan aileler, dostluklar, akrabalıklar var. Mayınlı tarlalar ve tel örgüler sosyal dokuyu yıkacak duruma gelmiştir” dedi.

“AB ÜLKELERİ SINIRLARINI YOK EDERKEN BİZ BEKLEYEMEYİZ”

Ünsal sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Avrupa bütün sınırlarını açıyor. Pasaportsuz bir şekilde bir İngiliz vatandaşı Bulgaristan'a kadar sadece kimliğini göstererek gidebiliyor. Avrupa'da 25 devlet kendi ilişkilerini güçlendirip bütünleşme içine girerken, bizde ise halen sınırlarımız mayınlı ve tel örgülü. Sadece Suriye sınırı değil Ortadoğu'ya açılan bütün sınırlarda engeller yok edilmeli. Ülkelere geçişler serbest olmalı. Spekülasyonlardan uzak durulmalı ve oradaki insanların hakları dikkate alınmalıdır.

“KÜRT PROBLEMİNİN ÇÖZÜM YERİ TBMM'DİR”

Kürt sorunu hakkında da önemli değerlendirmelerde bulunan Ünsal, “Karşımızda küçümseyemeyeceğimiz kadar maddi ve manevi büyük bir mesele var. Darbe lideri Kenan Evren bile hata yaptığını kabul ederken, geldiğimiz süreçte atılan ya da atılacak adımlar iyi değerlendirilmelidir. Cumhurbaşkanı Sayın Gül'ün ifadeleri bundan sonra artık işlerin eskisi gibi olmayacağını gösterdi. Cumhurbaşkanı'nın probleme eğilmesinde hayır vardır ve çözüme yönelik atılan en ciddi adımdır. Bu meseleyi çözüm yeri TBMM'dir” dedi.

“ORTADOĞU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

“Yapılan bu açılım bölgede büyük sevinçler meydana getirdiği gibi, Ortadoğu'da yansımaları da görülecektir” diyen Ünsal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz bölgeye örnek teşkil etmeliyiz. Türkiye, tarihi, ekonomisi, nüfusu, birikimiyle görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir ülke... Kendi problemlerini çözecek bir Türkiye'nin dünyaya vereceği mesaj çok anlamlı olacaktır. Ülkenin verdiği mesajlardan Mısır da, Irak da, Suriye de, İran da etkilenir. Türkiye'yi yönetenler sadece Misak-ı Millî sınırları içersinde değil bütün dünyaya örnek olmanın dikkati içerisinde davranmalıdırlar. Çözüm iradesi devletin en üst makamından gelmiştir ve bu açılım bütün siyasiler tarafından değerlendirilmelidir. Mecliste olan ve olmayan siyasiler bu meselenin çözülmesine destek sağlamalıdırlar.”

“EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ HER TÜRLÜ ENGELLEME GASPTIR”

Katsayı adaletsizliği konusunda da açıklamalarda bulunan Ünsal, “Katsayı adaletsizliği bu ülke insanlarına yapılan çok büyük bir haksızlıktır. Devlet kendi korkuları ile yüzleştiği zaman aslında korkulacak bir şey olmadığını görecektir. Aslında devlet bunu görmeye de başladı. Artık devlet geçmişi ile yüzleşmeli ve hatalarını kabullenmeli. Milyonlarca meslek liselinin kâbusu olan katsayı engeli çözülmelidir. Eğitim haktır. Eğitimin önündeki her türlü engelleme ise gasptır” dedi.

“DEVLETİN KILIK KIYAFETE KARIŞMA HAKKI YOK”

“Başörtüsü yasağı maalesef kangrenleşmiş durumda” diyen Ünsal, “Devletin vatandaşa 'Sen böyle giyineceksin' demeye hakkı yok. Hele hele 'Bu giysi çağdaşlıktır bu ise gericilik...' demeye hiç hakkı yoktur. Bunu kabul etmek devlete vatandaşa üniforma giydirme hakkını vermek anlamına gelir” dedi.

“TEMEL HAKLAR PAZARLIK KONUSU YAPILAMAZ”

Devletin görevinin yasak koymak ve toplum mühendisliği yapmak olmadığını belirten Ünsal, “Devletin görevi insanların özgürlüğünü korumaktır. İnsanlar inandığı gibi giyinebilmeli ve kimseye bu konuda hesap vermek zorunda kalmamalıdır. Devlet artık bunu aşmak zorundadır. Yasakçı tutumunda direnmemelidir. Bu yasak derhal son bulmalıdır. Temel haklar pazarlık konusu yapılamaz. Dünyaya gelirken bu haklar doğuş ile birlikte insanlara armağan edilmiştir. Kamuoyu vicdanı ve meclis aritmetiği bu problemleri aşacak güçtedir. Aşılması için biz de mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.


MAZLUMDER'den kamuoyuna duyurulan açıklama şöyle:


MAZLUMDER, Kurulduğu 1991 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda insan hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi; her türlü insan hakları ihlallerinin son bulması için kim olursa olsun zalime karşı mazlumdan yana sloganı ile mücadele vermektedir. Aynı ilkesel duruşunu geleceğe de güçlenerek taşımak isteyen derneğimiz,  31 Mayıs 2009 Pazar günü saat 09.30’da Tes-İş Sendikası Konferans Salonunda (Meriç sok. No: 23 Beştepe/ Ankara)  MAZLUMDER Genel Merkezi  9. Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirmiştir.


     Seçilen genel yönetim kurulu kendi arasında işbölümü yapmış ve Genel Başkanlığa Ahmet Faruk ÜNSAL seçilmiştir. GYK listemiz ve diğer görevlendirmeler aşağıda belirtilmiştir.


      Eski başkanımız Ömer Faruk GERGERLİOĞLU ve diğer yöneticilerimize yaptıkları çalışmalarından dolayı yönetimimiz adına teşekkür ederiz.


     Yeni yönetici arkadaşlarımıza başarılar dileriz.


     Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.  
 


MAZLUMDER Genel Sekreteri


     Duran ÖZDEMİR 
 


GENEL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ Ahmet Faruk ÜNSAL


Genel Başkan


Gülden SÖNMEZ


Genel Başkan Yardımcısı


M. Cüneyt SARIYAŞAR


Genel Başkan Yardımcısı


Emrullah BEYTAR


Genel Başkan Yardımcısı


Nesip YILDIRIM


Genel Başkan Yardımcısı


Duran ÖZDEMİR


Genel Sekreter


Recep KARAGÖZ


Genel Sekreter Yardımcısı


Şerifegül ÖZDEMİR


Genel Sekreter Yardımcısı


Nurullah SARIHAN


Genel Sekreter Yardımcısı


Selda ÇİFTÇİ


Genel Muhasip


Ömer ATALAR


GYK Üyesi


Abdulkadir ÖZEL


GYK Üyesi


Üzeyir YİĞİT


GYK Üyesi


Bahadır Aziz SAKİN


GYK Üyesi


Ramazan BEYHAN


GYK Üyesi


Cihat Gökdemir


GYK Üyesi


Leyla Demir


GYK Üyesi


Sezgin Tunç


GYK Üyesi


Abdülbasit BİLDİRİCİ


GYK Üyesi


Arif KOÇER


GYK Üyesi


Mustafa Bülent AKINCI


GYK Üyesi


Mehmet ALKIŞ


GYK Üyesi


Süpahan ERKAN


GYK Üyesi


Nurettin MEMUR


GYK Üyesi


Şemsettin GÜNAY


GYK Üyesi


Mustafa AKMEŞE


GYK Üyesi


Mehmedi AKTOPRAK


GYK Üyesi


Şakir ÇALIŞKAN


GYK Üyesi


Mehmet PALA


GYK Üyesi


Ahmet SEVİM


GYK Üyesi 


DENETLEME KURULU ASİL ÜYELERİ Ömer Faruk GERGERLİOĞLU


Mehmet ÇOŞKUN


Cevat ÖZKAYA


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler