YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mayınlar için neden NATO'yu adres gösterdi?
4 bin mayını 1 yılda temizleyen TSK, 615 bin mayını 90 yılda temizler
Mayınlar için neden NATO'yu adres gösterdi?
10 Haziran 2009 / 11:55 Güncelleme: 10 Haziran 2009 / 00:00

Türkiye-Suriye Sınırındaki Mayınların Temizlenmesi Yasası, muhalefetin endişeleri de göz önüne alınarak yapılan düzenlemelerle TBMM’den geçti.


Yasayı, Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye hazırlanan muhalefetin talebi ‘mayınları TSK temizlesin’ şeklindeydi. Ancak Genelkurmay, mayın temizliği için NATO’yu adres gösterdi. TSK’nın bu önerisinin arkasında, Türkiye-Bulgaristan sınır temizliğindeki deneyiminin etkili olduğu öğrenildi.


4 BİN MAYIN 1 YIL 615 BİN MAYIN KAÇ YIL?


Edinilen bilgiye göre, 25 Eylül 2003’te Mayın Yasaklama Anlaşması’na imza atan Ankara, Türkiye-Bulgaristan sınırındaki mayınları temizledi. Görevi üstlenen TSK, Slovakya ve İngiltere’den satın alınan 2 adet mayın temizleme aracı ve istihkam birlikleriyle sınırı mayından arındırdı. Ancak buradaki 4 bin mayının imhası 1 yıl sürdü.


O günlerde temizlik faaliyetinin, 615 bin 419 adet mayın olduğu belirtilen Türkiye-Suriye sınırında yapılması da gündeme geldi. Ancak bu yöntemle Suriye sınırının 90 yıldan önce temizlenemeyeceği anlaşılınca, 16 adet mayın robotunun alımından vazgeçildi.


Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler