YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mayına dayanıklı zırhlı araç ve taktik tekerlekli araçların üretimi başladı
Mayına dayanıklı zırhlı araç ve taktik tekerlekli araçların üretimi başladı
Mayına dayanıklı zırhlı araç ve taktik tekerlekli araçların üretimi başladı
23 Aralık 2008 / 10:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin ihtiyacı olan, mayına dayanıklı zırhlı araç ve taktik tekerlekli araçların üretimi başladı. Mayına dayanıklı araçlardan 1859 adet üretilecek.


Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii İcra Komitesi, bin 859 aracın BMC tarafından üretilmesine karar verdi. 2,5 ve 5'er tonluk dört çekerler ile 10 tonluk (6x6) mayına dayanıklı zırhlı araçlardan oluşan projenin bedeli 300 milyon Euro'yu bulacak.


Sözleşme gereği araçlar TSK'ya 25 ay içerisinde peyderpey teslim edilecek. TSK'nın ihtiyacı için NATO standartlarında üretilen ve yürüyen kale olarak adlandırılan mayına dayanıklı zırhlı aracın prototipi hazırlandı. Araçlar, balistik tehditlere ve mayına karşı yüksek koruma özelliği taşıyor. BMC Sanayi ve Ticaret AŞ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Silahlı Kuvvetler'i dışa bağımlı olmaktan kurtaracak ve ambargolardan etkilenmeyecek büyük bir projeye imza atıldığını bildirdi. Otomotiv sektöründe 45 yıldır faaliyet gösteren BMC, 1972'den itibaren savunma sanayii için de üretim yapıyor. Bugüne kadar TSK'ya bin taktik tekerlekli araç ve 3 bin lojistik destek aracı üretip teslim eden şirket, yeni proje ile birlikte Silahlı Kuvvetler için üretilen araç sayısını 6 bine çıkaracak. Şirket aynı zamanda diğer ülke ordularına da araçlarını satmaya devam ediyor.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler