YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mayın tuzakları böyle önlenecek
Terör örgütünün döşediği bombalı tuzakların önlenmesi için sökülmesi zor asfalt dökülecek. Kaldırımlar da beton olacak.
Mayın tuzakları böyle önlenecek
06 Haziran 2016 / 07:30 Güncelleme: 06 Haziran 2016 / 12:02

Terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu’da yollara döşediği bombalı tuzaklara önlem alınıyor.

Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinden başlamak üzere yol ve kaldırımlar yenileniyor.

İçerisine ve altına bomba yerleştirilen parke taşlar ve kalitesi düşük asfalt yol yerine, BSK adı verilen sıcak karışım beton asfalt döşenecek. Yollar kaliteli asfalt, kaldırımlar ise beton olacak.

Otoban ve büyükşehirlerdeki asfaltın aynı olan BSK hem daha dayanıklı hem de çabuk yıpranmadığı için üzerine yama yapılmasına gerek kalmıyor.

Yolun kazılması halinde ise yama rahatlıkla anlaşılabiliyor. Yine kaldırımlarda da parke yerine beton dökülmesi planlanıyor. Parke taş sökülüp takıldığı için altında mayın olup olmadığı anlaşılmıyor. 

SICAK ASFALT CAN KORUYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda yollar  belediyeler tarafından dökülen ve sürekli olarak yama yapılan soğuk asfalt yerine sıcak karışımlı asfaltlardan yapılacak.

Güvenlik önlemlerinin üst seviyede olacağının altını çizen Kalkınma Bakanlığı yetkilileri ise her türlü kaynağın sağlanacağını söyledi.

Terörden hasar gören ilçelerde toplamda 15 milyar Türk Lirası olması beklenen yeniden inşa sürecinin otoyollarda kullanılan asfalt döşenecek yollar ile birlikte daha da artabileceği ifade ediliyor.

Hükümet kaynakları daha kaliteli karışım malzemeden üretilecek asfalt yolların yapımında belediyeler yerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapım işini üstlenebileceğini belirtiyor.

Otobanlarda kullanılan sıcak karışımlı asfaltın ömrü 15-20 yılı bulurken, soğuk karışım asfaltın ömrü ise uzun değil. Bölgesine göre soğuk karışım asfaltın ömrü birkaç yıl ancak sürüyor. Bazı yerlerde bu süre 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor.

BSK üretiminde, 145-160ºC sıcaklıkta kurutulmuş ve ısıtılmış agregayla, yaklaşık aynı sıcaklığa kadar ısıtılarak viskoz sıvı hale getirilmiş bitüm, karışım dizaynı oranlarına uygun olarak plentte karıştırılıyor. Böylece dayanıklı bir aslaft malzemesi elde edilmiş oluyor. 

 

STAR

Yok daha neler
 // Levent KORKMAZ
Tamam anladık memleket bizim insanlar bizim de, o insanların büyük kısmı en azından bir süre bu kalitede bir yolu hak etmiyorlar. Bu yöntem pahalı pratikte uygulanabilir değil. O yapılan yolun kazılmasına engel olacak bir yöntem bilen varsa söylesin yoksa sussun da oraya para akıtmaktan vazgeçsin artık hükümet. Bayıldık artık. Sanki HDP li belediyeye ben oy verdim de benim vergimle sıcak asfalt dökeceklermiş. Oldu. Yollara sahlep dökün de boğazı ağrıyan yalasın yerden !...
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:53
HDP Lİ BELEDİYE ARAÇLARI
 // ismail emre
Asfalttaki Çukurların çoğu hdp li belediyelerde bulunan, belediye araçları ile açıldı bu asfalt çözüm olur mu bilmem......
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler