YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Marmara'da Paralel skandal
Siyasilerden gazetecilere, iş adamlarından sanatçılara binlerce kişiyi yasa dışı olarak dinlediği ortaya çıkan paralel yapının, Mavi Marmara’da yolculuk yapanların ve şehit olanların ailelerini de dinlediği ortaya çıkmıştı.
Mavi Marmara'da Paralel skandal
01 Şubat 2015 / 08:52 Güncelleme: 01 Şubat 2015 / 08:58

Mavi Marmara'da şehit olan Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, Selam Tevhid Terör Örgütü kapsamında dinlendiği gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Yasa dışı dinlenen isimlerden birisi de Mavi Marmara’da şehit olan Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan oldu. Doğan’ın, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım ile yaptığı 4 dakikalık telefon görüşmesinin, sözde Selam Tevhid Terör Örgütü kapsamında dinlendiği ve soruşturma dosyasına girdiği öğrenildi.

Suç unsuru bulunmamış

Gezi eylemlerinin sürdüğü günlerde, 28 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Doğan ile Yıldırım’ın, Gezi eylemlerini, gündemdeki gelişmeleri, değerlendirdikleri ve ölen Furkan Doğan’ın aynı zamanda ABD vatandaşı olması sebebiyle dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e yazılan mektuba gelen cevabı görüştükleri öğrenildi.

Ahmet Doğan’ın çok sayıda telefon görüşmesinin dinlendiği, ancak sadece bir görüşmesinin soruşturmayla ilişkilendirildiği öğrenilirken, görüşmenin içeriğinde herhangi bir suç unsuru olmamasına rağmen sözde Selam Tevhid Terör Örgütü kapsamına alınması dikkat çekti.

Konuşmama bana dinletildi

Ahmet Doğan, dün öğle saatlerinde İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gelerek kendisine ait usulsüz telefon dinlemeleri hakkında bilgi aldı ve bu dinlemelerle ilgili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Emniyet çıkışında açıklamalarda bulunan Doğan, ''Emniyette, geçmişte kayıt altına alınmış çok sayıdaki konuşmamdan bir tanesini bana dinlettiler. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’la yaptığım konuşmadan bir suç oluşturmaya çalışmışlar. Ben de bu yasa dışı dinlemeden dolayı şikayetçi oldum ve sürecin takipçisi olacağım'' dedi.

Hizmetleri malum

Yaptığı telefon konuşmasının hangi amaçla dinlendiğinin belli olmadığını vurgulayan Doğan sözlerini, ''Mavi Marmara şehit ailelerinin dinlenmesi ve bunun hangi amaca hizmet ettiği de malumdur. Şehit aileleri dinleniyorsa bu dinlemelerin muhtemelen İsrail’e servis edildiğini düşünüyorum. Yani bu dinlemelerin amacının bu olduğunu düşünüyorum'' şeklinde sürdürdü.

Selam Tevhid kapsamında şu ana kadar 4’ü şehit yakını 20’den fazla Mavi Marmara yolcusunun usulsüz dinlendiğinin tespit edildiğine dikkati çeken avukat Gülden Sönmez ise bu yapılanların bir amacının olduğunu ve bu karanlık durumun aydınlatılması gerektiğini  dile getirdi.

 

YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler