YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Marmara yola çıkıyor
Filistin'e yardım gemileri, yola çıkmaya hazırlanıyor
Mavi Marmara yola çıkıyor
29 Mayıs 2010 / 22:21 Güncelleme: 29 Mayıs 2010 / 22:47

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen 'Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım' kampanyası kapsamında Gazze'ye gitmek üzere yola çıkan Kıbrıs'ın güneyinde bekleyen 'Mavi Marmara' adlı yardım gemisi, yola çıkmaya hazırlanıyor.
 

İHH Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, gemide birçok kesimle istişare ettiklerini; kimsenin geri adım atmadığını; kimsenin evine bu işi başarmamış olarak dönmek istemediğini söyledi. Yıldırım, Gazze'ye 20 saat kadar uzaklıkta olduklarını ve bu akşam hareket etmeyi planladıklarını belirterek, ''Gemilerle buluştuktan sonra, stratejimizi dünyaya orada göstereceğiz.'' dedi.
 Yıldırım, "Zamanı gelince Gazze'ye doğru yola çıkacağız. Uygun zamanı bekliyoruz. Belki bu süre içerisinde İsrail de aklıselim düşünür." şeklinde konuştu.
 

Mavi Marmara gemisinde bulunan 578 barış eylemcisi, Gazze'ye ulaşacakları günü bekliyor. Gemide 9 doktor, 2 hemşire, 2 sağlık memuru hazır bekliyor. Gemide Mescid-i Aksa'nın muhafızı olarak bilinen Şeyh Raid Salah da bulunuyor.
 

Öte yandan, geminin en küçük yolcusu 1 yaşındaki bir çocuk. Geminin kaptanlarından Ekrem Çetin'in 1 yaşındaki oğlu Türker Kaan da, Gazze'ye yardım götüren aktivistlerin arasında yer alıyor. Türker Kaan, gemideki aktivistlerin ilgi odağı oldu. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler