YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Marmara olayında karar verildi
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı 'savaş suçu' olarak onaylandı.
Mavi Marmara olayında karar verildi
05 Kasım 2014 / 08:26 Güncelleme: 05 Kasım 2014 / 15:12

İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda, "savaş suçu" işlediğini mahkemece onaylandı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'ndan, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığının, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda, "savaş suçu" işlediğini tespit ettiği bildirildi.

İHH İnsani Yardım Vakfından yapılan açıklamada, İsrail'in Akdeniz'in uluslararası sularında Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyla ilgili başlatılan hukuk sürecinde önemli bir gelişme yaşandığı bildirildi.

UCM'nin Mavi Marmara mağdurları ve geminin bayrağını taşıdığı Komor devleti avukatlarının yaptığı dava başvurusunu kabul ettiği ve dosyanın UCM savcılığı tarafından incelendiği hatırlatılan açıklamada, "Dosya ile ilgili incelemesini bitiren UCM savcılığı, İsrail'in savaş suçu işlediğini tespit etti" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, süreçle ilgili gelişmeler ve bundan sonra çizilecek yol haritası için yarın İHH genel merkezinde Mavi Marmara mağdurları ve İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın katılımıyla basın toplantısı yapılacağı kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler