YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Marmara ile ilgili flaş iddia!
İsrail’in Haaretz gazetesine göre, Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralananlar için İsrail Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat ödemeyi teklif etti.
Mavi Marmara ile ilgili flaş iddia!
03 Şubat 2014 / 11:54 Güncelleme: 03 Şubat 2014 / 11:57

İsrail, 2010 yılında Mavi Marmara'ya yaptığı baskında ölen 9 kişinin ailesi ve yaralananlar için Türkiye'ye 20 milyon dolar tazminat ödemeyi teklif etti.

Haaretz gazetesine konuşan ve ismi açıklanmayan diplomatlar, görüşmelerde bir ilerlemenin kaydedildiğini, ancak hala bir anlaşmaya varılmadığını belirttiler.

Haaretz'de yayımlanan habere göre, uzun süredir duran uzlaşma görüşmeleri, Türkiye'nin İsrail ulusal güvenlik danışmanı Yossi Cohen, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun özel elçisi Joseph Ciechanover ve Dışişleri genel direktörü Nissim Ben Sheetrit'i çağırmasıyla Aralık ayında tekrar başladı.

Görüşmelerde Türkiye'nin tazminat isteğini düşürdüğünü belirten batılı diplomatlar, Haaretz gazetesine Türkiye'nin 30 milyon dolar tazminat talep ettiğini belirttiler. Görüşmelerden sonra İsrail'e dönen ekiple görüşen Başbakan Netanyahu'nun, Türkiye'ye 20 milyon dolar teklif etmeye karar verdiğini belirten batılı diplomatlar, Başbakan'ın ekibe gerekirse tazminat fiyatına 3 milyon dolar daha ekleme yapabilme yetkisi verdiğini de söylediler.

Haaretz haberinde, Türkiye'nin İsrail'in önerdiği rakam için esneklik gösterip, göstermeyeceğinin belli olmadığını vurguladı. Gazete ayrıca paranın doğrudan ailelere gitmeyeceğini, insani yardım sağlayan bir kaynağa aktarılacağını ve belirlenen kriterler doğrultusunda ailelere ve yaralananlara verileceğini belirtti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler