YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Marmara görüşmeleri ne olacak?
Gazze'deki katliam, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için başlatılan görüşmelerin akıbetini belirsizleştirdi.
Mavi Marmara görüşmeleri ne olacak?
12 Temmuz 2014 / 10:15 Güncelleme: 12 Temmuz 2014 / 10:52

Mavi Marmara baskını sonrası kesilen Türkiye-İsrail arasındaki ilişkiler, Tel Aviv geri adım atınca normalleşme yoluna girmişti.

İsrail yönetimi, Türkiye'nin “özür dileme” ve “tazminat ödeme” şartlarını kabul etmişti. Üçüncü şart olarak da “Filistin'e yönelik saldırıların durması ve ablukanın kaldırılması” koşulmuştu.

Resmen özür dilenmesinin ardından başlayan “Mavi Marmara tazminatı” görüşmelerinde de mutabakat aşamasına gelinmişti. 21 milyon dolar olarak basına yansıyan miktar, ailelere ödenecekti.

İki ülke meclislerinin onayından geçecek anlaşmada son adım beklenirken, İsrail'in Gazze'yi kan gölüne çeviren bombardımanı geldi.

Hükümet kaynakları, Türkiye'nin şartları arasında “Gazze ambargosunun kaldırılması”nın da bulunduğunu, evlere bomba yağdırılmasıyla yapılan saldırıların kabul edilemeyeceğini vurguladı. Başbakan Erdoğan ise, muhataplarıyla yaptığı görüşmelerde tepkisini dile getirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halit Meşal ile görüşen Erdoğan, “Saldırılar derhal durdurulmalı ve ateşkese geri dönülmeli. Uluslararası camia, üzerine düşeni yapmalı. Filistin'deki ulusal birlik hükümeti de bu süreçte dayanışma içinde olmalı” mesajlarını verdi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

10:57
 // halit ardic
anlayacagi dilden konusmak lazim. Donanmayi humayun gazze sahillerinde olmali....
12 Temmuz 2014 10:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler