YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi "İN" turuncu "OUT"!
Bakan Eroğlu, meclis genel kurulundaki turuncu rengin vekilleri hırçınlaştırdığını belirtti
Mavi "İN" turuncu "OUT"!
30 Kasım 2009 / 12:41 Güncelleme: 30 Kasım 2009 / 12:50

Meclis Genel Kurulu yenileniyor. Genel Kurul salonundaki turuncu rengin vekilleri hırçın yaptığını belirten Bakan Eroğlu, salonun dinlendirici mavi ya da yeşil olması görüşünde

Turuncu renklerin hakim olduğu bunun ise milletvekillerini hırçınlaştırdığı belirtilen Meclis Genel Kurulu’nun yeniden yapımına ilişkin ödenek Meclis’in bu yılki bütçesine konuldu. Meclis kulisine renk renk, model model mobilyalar konularak milletvekillerine hangisini tercih ettikleri sorulmaya başlandı. Showroom’a dönen meclis kulisini turkuvaz renginden, beyaza, kırmızıdan siyaha kadar her türlü mobilya süslüyor.

VEKİLLERİ SAKİNLEŞTİREN RENKLER 

Aynı zamanda bir renk uzmanı olan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Genel Kurul’da ve kulislerde milletvekillerini sakinleştirmesi ve dinlendirmesi için yeşil ya da mavi tonlarının tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Ağır ama dinlendiren renk seçilmeli. Bej, bordo, mavi ya da nefti yeşil tercih edilebilir. Meclis’teki turuncu renk hırçınlaştırıyor” dedi.

RENKLERİN RUHSAL ETKİLERİ

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Meclis kulisindeki yeni mobilyaların rengini ve genel kurul salonunun çevre ve ruh sağlığı açısında ne olması gerektiği konusunda STAR’a görüşlerini açıkladı. Eroğlu, “Benim tercihim bej, bordo, mavi ya da nefti yeşil. Hem ağır, hem de dinlendirici” dedi. Kendisinin ebru sanatıyla uğraşması nedeniyle renklerin ruhsal etkileri konusunda bilgisi olduğunu belirten Eroğlu, sarı, kırmızı gibi canlı renkleri ise, “Uçuk kaçar buranın ruhuna uymaz” diyerek değerlendirdi.

EBRU SANATI VE RENK BİLİMİ

Kahverenginin ağır bir renk olmasına karşın karamsarlığı arttıracağını ifade eden Bakan Veysel Eroğlu, şunları söyledi:  “İlla canlı renk diyorsanız. Sarı değil de bej güzeldir. Bordo ve bej olabilir. Nefti yeşil olabilir. İnsanları rahatlatır. Renklerin insanlara verdiği mesajlar vardır. Renk bilimi diye bir bilim var. Atalarımız bunu ebru sanatıyla kullanmıştır. Bütün dünyaya renk cümbüşünü ortaya koymuşlardır. Koltukların rengini seçerken özenerek seçmek lazım. Rahatlatacak renkler olmalı. Genel kurul salonu tahrik ediyor diyorlar. Işık durumu da insanları yoruyor. Dairemde çalışırken gece 12’ye kadar çalışırım bir şey olamaz. Ama burada yorucu oluyor. Bir de Meclis’te kulislere çiçek konulması lazım. Güzel saksılar konulsa değişiklik sağlar.

Bakan'ın renk merakı

Genel kurul salonunda ağır ve dinlendiren renk olması gerektiğini belirten Çevre Ve Orman Bakanı Eroğlu, “Herkesin de söylediği gibi bu renk tahrik edici ve yorucu. Turuncu hırçınlaştırıyor. Çevre ve ruh sağlığı açısından uygun değil. Renklerle ilgili merakım var. Renklerin insan psikolojisine ne gibi etkileri var bunun üzerine okuyorum. Açık mavi, su rengi, yeşil renk insanları sakinleştirir” dedi.

Star
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler