YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mason üstadı: Demirel konusunda hata ettik
Mason üstadı: Demirel konusunda hata ettik
Mason üstadı: Demirel konusunda hata ettik
19 Haziran 2008 / 17:58 Güncelleme: 19 Haziran 2008 / 00:00

Gizli çalışmaları ve haklarında çıkan esrarengiz iddialar sebebiyle ülkemizde hep merak edilen masonlar, kendilerini video konferans yoluyla tanıtım atağına geçtiler. Masonlar, Adalet Partisi Genel Başkanlığı’na adaylığı sırasında Süleyman Demirel’e ‘mason değildir’ şeklinde belge verilmesinin bir hata olduğunu açıkladılar.


Kurulduğu yıllardan bugüne kapalı kapılar ardında yürütmeyi tercih eden masonlar, sır perdesini araladı. İlk kez bir mason üstadı, internet üzerinden video konferans yöntemiyle masonluğu anlattı. Özgür Masonlar Büyük Locası'nın 2000 - 2004 yılları arasında Büyük Üstad'lığını yapan Murat Özgen Ayfer, birçok farklı kategoride uzman isimlerin alanlarıyla ilgili görüntülü bilgi aktardığı uzmantv internet sitesinde 27 ayrı soruya cevap verdi.


BİR BÖLEN Mİ?


Mason Üstadı Ayfer, Süleyman Demirel'in masonluğa girdiğini belirterek, Türk masonlarının 1966 yılında bölünmesinin tetikleyici unsurunun Demirel'e Adalet Partisi Genel Başkan adayı olduğu dönemde 'mason değildir' belgesinin verilmesi olduğunu anlattı.


Bu belgenin verilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Ayfer, "Masonların bölünmesinin asıl nedeni kendi içlerindeki uyuşmazlıklar ve uğraşmacalardır. Bunlardan bir tanesi de Süleyman Demirel'e verilmemesi gereken bir belgeyi vermiş olan kişinin (Büyük Üstad Necdet Egeran) doğru dürüst ve olması gereken bir şekilde yargılanmaması. Onun yargılanmaması üzerine de yüksek dereceli masonların bu işe müdahale etmeleri ve kendi aralarındaki çatışma sonucunda parçalanarak dağılmalardır" dedi.


KAPATIVERELİM GİTSİN


Ayfer, Atatürk'ün masonluğu ile ilgili olarak ise "Masonlar Atatürk'ün mason olmasını bekler ve ister. Ancak bu konuda hiçbir belge yoktu" dedi. Mason localarının 1935'te Atatürk tarafından kapatılması konusa da değinen Ayfer, "Çankaya sofrasında 'Şu masonluktan artık sıkıldım. Madem dediğiniz gibi masonluk çok kötü ve zararlıdır. Kapatıverelim gitsin' demiştir. Masonluğa aykırı olarak tek söz de budur" diye konuştu.


20 BİN MASON VAR


Masonluğun Yahudi örgütlenmesi ve Siyonizm aracı olduğu iddialarını da yalanlayan Murat Özgen Ayfer, 'Türkiye'de kaç mason var?' sorusuna şu cevabı veriyor: "Olması gerekenin çok altında. 3 tane mason örgütü var. Toplam 20 bin kayıtlı masondan söz edilebilir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler