YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mars'a gitmek caiz mi?
Mars'a gitmek caiz mi?
21 Şubat 2014 23:00
BAE İslam İşleri Genel İdaresi, 'dönüşü mümkün olmadığı' için 'Mars'a gitmek caiz değildir' fetvası verdi. Peki Profesör Dr. Cevat Akşit, bu konuya nasıl bakıyor.

200 bin kişi Mars'a gitmek için sıraya girdi. BAE İslam İşleri Genel İdaresi, 'dönüşü mümkün olmadığı' için 'Mars'a gitmek caiz değildir' fetvasından sonra Profesör Dr. Cevat Akşit, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sizin rızkınız gökdedir

Mars'a çıkmak caiz midir sorusunu sorduğumuz Profesör Dr. Cevat Akşit, "Bunlar nasıl hoca sarhoş mudur nedir bilmem böyle din adamı olmaz" girişinden sonra şu açıklamayı yaptı: Allah (CC) 'Zariyat Süresi'nde söylüyor rızkınızı göklerde arayacaksınız, zaman gelecek dünya insanlığı uzaydaki gezegenlere gidecek oralarda hayat kuracak bu nasıl bir fetvadır.

BAE İslam İşleri Genel İdaresi'nin geri dönüşü kesin değil intihara girer fetvasına da yanıt veren Akşit, "Uzay araştırmalarıdır bunlar olabilir kazalar, hangimiz işten eve giderken trafik kazasına kurban gitmeyeceğimizin garantisini verebiliriz. O zama uçağa binmeyeceksiniz. Uçağın düşme ihmali var" ifadelerini kullandı.

Mars One organizasyonunun gezegende kalıcı bir yerleşim kurmaya hazırlandığı haberleri üzerine BAE İslam İşleri ve Aydınlanma (GAIAE) Genel İdaresi bir fetva yayınladı. Genel İdare, gezegene yerleşmeye kalkmanın tehlikeli ve intihar tarzında bir girişim olacağını, İslam'ın da insanların canına kıymasını haram kıldığını hatırlattı.

Tek gidiş olmaz intihar sayılır

Takvim gazetesinde yer alan habere göre fetvada şöyle dendi: "Bu türlü tek gidişli seyahatler hayata yönelik gerçek bir risktir, asla İslam adına onaylanamaz. Mars'a gidecek kişinin burada hayatta kalmasının mümkün olmama ihtimali vardır, dolayısıyla ölüme açıktır." Astronotların, yok yere öleceği bunun da öteki hayatta intihar etmiş gibi muamele göreceği belirtildi. Prof. Dr. Farouk Hamada liderliğindeki komite, "Hayatı tüm olası tehlikelere karşı korumak ve güvenliğini sağlamak tüm dinler tarafından kabul edilmektedir.

6 Türk de Mars'a gitmek için başvurdu

Aralarında İslam ülkelerinden yer aldığı 200 bin kişi Mars misyonu için başvurmuştu. Aralık ayında ikinci tura 6 Türk vatandaşı kalmıştı. Adaylar arasında Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı (18) isimlerinin açıklanmasına izin verdi. Diğer adaylar ise isimlerini gizli tuttu.

23:41
 // BE AHMAKOĞLU
Be ahmağın oğlu! Be cahil adam! 'Dönüşü mümkün olmayan' demekle, ilim ve bilim kapısını kapatmak sana mı kaldı. Bu ne biçim uyduruk, gaydırı gurlak bir fetva! Madem öyle, neden; 'Mars'ta geri dönme yollarını bulmak, her müslümana farzdır' diye bir fetva vermiyorsun. Üstümü başımı sinirden yırtacam yav! Tövbe tövbe!...
21 Şubat 2014 23:41
23:30
 // GERİ KAFALILAR
Ne kadar basiretsiz ahmak adamlar hoca kılığına giriyor. Bunu yasaklayanlar, matbaayı da yasakladı. Ne intiharı ne hali!? Mars'a gidip de, dönemeyen bir müslüman, şehit olur. Canını ilim yolunda feda etmiş olur. Zır cahillik ancak böyle olur. Bu ahmaklar kendisine alim diyor. Ahmak değil iseler eğer; kesinlikle münafıklardır. Böyle kepazelik görmedim!...
21 Şubat 2014 23:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler