YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marmaray ve metrolara Gezi'ci savar geliyor!
Türkiye ve tüm dünyada toplu taşıma araçlarının en büyük korkusu olan bombalı saldırılara son teknoloji ürünü bir dedektör çözüm bulacak. Türkiye'de de özellikle asrın projesi Marmaray ve metrolar işte böyle korunacak.
Marmaray ve metrolara Gezi'ci savar geliyor!
05 Kasım 2013 / 08:05 Güncelleme: 05 Kasım 2013 / 08:13

Bombalı intihar eylemcilerinin kalabalıklar içinde bu eylemi yapmasını engelleyecek çok özel bir dedektör geliştirildi.

24 TV'nin Moderatör Gece programında Ardan Zentürk'ün derlediği habere göre; Artık terörün ana hedefi siviller ve sivillerin kullandığı metro, tren, tramvay gibi kitle ulaşım araçları oluyor, ancak buna oldukça etkili bir çözüm bulundu.

NATO ve Rusya'nın ortak projesi

Geçtiğimiz hafta NATO ve Rusya tarafından yapılan bir açıklamada, insanlığın teröre karşı ortak önlem alması açısından tarihi bir gelişme olarak değerlendirildi. NATO ve Rusya'nın güvenlik ve barış için bilim programı çerçevesinde geliştirdikleri bir sistem artık kalabalıkların içinde saklanmaya çalışan ve hedefine doğru yürümekte olan intihar eylemcisini tesbit edebilecek.

Türkiye'de ortak oldu

Standex adı verilen programın bütçesine Türkiye, Rusya, Amerika, İngiltere, Fransa ve İtalya birlikte karşıladılar. Binlerce insanın içinden bombalı kişiyi tespit eden program Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya'daki laboratuarların ortak çalışmasıyla yaşama geçti.

Standex geçtiğimiz Temmuz ayında adı verilmeyen bir Avrupa başkentinin metrosunda denendi. Kalabalığın en yoğun olduğu saatlerde metroya üzerinde bomba sistemiyle giren şahıs sistem tarafından hemen tespit edildi.

Sessiz sedasız operasyon

Standex, güvenlik yetkililerine, tespit edilen bombalı eylemciyi kalabalığın akışını bozmadan ve kalabalık içinde herhangi bir paniğe yol açmadan etkisiz hale getirme şansı veriyor.

2009 yılında başlanılan çalışmaların başarıyla sonuçlanmasıyla Standex'in çok yakında NATO üyesi ülkelerle Rusya'da metro sisteminden başlayarak tüm kitle ulaşım araçlarına yerleştirilebileceği belirtiliyor.

 

HABER 7

 

 

GEZİCİLERİN MARMARAY'A LEOPAR SALMASI
 // DÜNYANIN EN DEDEKTİF ADAMI
Geçenlerde, Diyarbakır'da, gezicilerin elinde ağ ile leopar avına çıktıklarını tesbit ettim. Hatta bir girişimde bulunduklarını fakat leopar yerine ayı yakaladıklarını, ayı ya zorla alkol içirdiklerini, ayının bu duruma kızıp, gezicinin birini, osmanlı pençesiyle yere serdiğini gördüm. Leopar'ı bulmak zorundalar, çünkü son çareleri....
06 Kasım 2013 Çarşamba 01:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler