YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marifetli müdür...
KİK operasyonunda tutuklanan raportörün mal varlığı şaşırttı
Marifetli müdür...
20 Şubat 2012 / 09:57 Güncelleme: 20 Şubat 2012 / 09:38

KİK’te yolsuzluktan tutuklanan Raportör Osman Turna’nın, 5 dükkan, 4 daire, 2 arsa, 3 otomobil, 500 bin TL nakit malvarlığı olduğu ortaya çıktı. 5 bin lira maaşı olan Turna, malvarlığının kaynağını olarak, oğlunun düğününde toplanan altınları ve marangozluk yapan kayınpederinden kalan mirası gösterdi

Kamu İhale Kurumu’na yönelik operasyonunda tutuklanan 12 kişinin mal varlıklarının tespiti için yapılan geniş çaplı araştırmada çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Operasyonda KİK içinde yuvalanan çetenin para karşılığı, ihaleleri iptal ettiği iddiasıyla tutuklanan 12 kişi arasında yer alan raportör Osman Turna’nın malvarlığı dikkat çekti. 13 Şubat sabah 6:00’da başlatılan ve “09,09,06 0-16 (K)” adı verilen operasyon çerçevesinde yapılan aramalarda raportör Osman Turna’nın evinde 46 bin dolar, 23 bin 600 Euro, 25 bin TL nakit para bulundu. Yapılan araştırmaya göre Turna’nin kendisi, eşi ve iki oğlu üzerine kayıtlı yüklü bir mal varlığı tespit edildi: 3 otomobil, 7 daire, 1 yazlık hissesi, 2 arsa 5 dükkan, bankada 255 bin lira para.

‘Eşimin emekli parası’

Turna’nın bu mal varlığı polis sorgusu sırasında gündeme geldi. Mal varlığıyla ilgili detaylı sorular soruldu. İlk soru nakit para ile ilgili oldu: “Aramalarda elde edilen nakit para eşimin ailesinden miras kalan ve kendi birikimlerim. Ayrıca fon hesaplarım var. Şu anki maddi değerleri 150 - 200 bin TL arasında. Ayrıca eşimin farklı bir banka da emeklilik tazminatı olan 55 bin TL var. “ Polis sorguda sahip olduklari otomobilleri de sordu: “Adıma kayıtlı, 2010 model, Peuget 3008 marka otomobil. Ayrıca iki oğlum adına kayitli da iki otomobil var. Birinin 2011 model Ford Fiestası, diğerinin ise yine 2011 model Opel Astra’sı var.”

‘Düğünde toplanan altınlar’

Polisin sorgu sırasında detaylarını öğrenmek istediği bir başka konu ise sahip oldukları mülklerdi. Turna, uzun gayrimenkul listesini şöyle anlattı: “Ankara Yenimahalle’de 65-70 metre kare bahçe katı bir daire, bir de Ankara Polatlı Temelli beldesinde 50 hisseli bir kooperatifte arsam var. Eşimin adına Ahlatlıbel’de 320 metrekare arsa, Alanya’da yazlık hissesi, 5 dükkan, 5 dairesi var. Ayrıca yine oğlum adına Yenimahalle’de bir ev var. Oğlum 2007 yılında İnşaat Mühendisliğinden mezun oldu ve çalışarak kazandı. Arabasını ise düğününden kalan altınla aldı.”

Mülkler kayınpederden

“Kayınpederim marangoz ve inşaat kalfası olduğu için sitelerde çalıştı. Bildiğim kadarı ile sitelerde 12-13 adet dükkanı vardı. Bunlardan 4-5 tanesi bize miras kaldı. Halen oturmakta olduğum binadaki 5 daire de kayınpederime aitti. Bunlardan da bir tanesi bize miras kaldı. Antalya Alanya’daki hisseli yazlık evleri de kardeşler arasında miras olarak kalmıştı.”

Polis, mal varlığının kaynağı olarak marangoz kayınpederini gösteren Turna’ya kendi anne-babasının ne iş yaptığını da sordu: “Babam da eski inşaat kalfası, marangoz ve müteahhit. Bildiğim kadarı ile Kocaeli Karamürsel’de halen oturduğu daire kendi adına kayıtlı. Bankalarda birikimi olduğunu biliyorum ancak miktarı hakkında bir fikrim yok.” Polis Turna’ya son olarak aylık maaşını da sordu: “5 bin 100 TL”.

Raportörler tutuklu

KİK Kurul üyesi Ali Kaya’nın çetenin başı olduğu, raportörler Şenol Varürer ile Osman Turna’ın ise Kaya’ya yardımcısı olduğu iddia ediliyor. KİK çetesinin 24 şirketin KİK’e yaptığı başvuruları takip ettiği, onlar adına şikayet dilekçeleri hazırladıkları, rakiplerinin ihalelerden elenmelerini sağladıkları yönünde de belgelere ulaşıldı. Ali Kaya rahatsızlandığı için hakkındaki gözaltı kararı kaldırıldı. Raportörler ise mahkeme kararıyla tutuklandı. Operasyon kapsamında 12 kişi tutuklu.

İşte mal varlığı

3 otomobil (Kendisi, ve iki oğlu üzerine), 3 daire (Biri kendi, biri oğlu, biri eşi üzerine kayıtlı), 5 dükkan (Eşi üzerine), 255 bin TL (200 bin TL’si kendi üzerine 55 bin lirası eşi üzerine), 46 bin dolar (nakit), 23 bin 600 Euro (nakit), 25 bin 150 TL (nakit), Yazlık (Eşi üzerine ve hisseli), 2 adet Arsa (Hisseli olarak kendi üzerine diğeri ise eşinin üzerine)

Polis gözüyle KiK’teki çete

Polis yaptığı operasyonda, KİK’te görev yapan Ali Kaya, Şenol Varürer ve Osman Turna’nın çete olduğunu iddia ediyor ve çetenin kurduğu sistemi şöyle anlatıyor: “Kendilerine haksız menfaat sağlayan firma yetkililerinin taraf oldukları ve Kamu İhale Kurumuna yapacakları itirazlarda izleyecekleri yollarla ilgili bilgi veriyorlar. İtiraz dilekçelerini düzenliyorlar ve firmaları yönlendiriyorlar. Ayrıca ihale dosyalarının oylama aşamalarında bu firmaların lehine rapor düzenliyorlar ve olumlu oy kullanıyorlar. Firmalar aleyhine karar çıksa dahi, örgüt lideri Ali Kaya’nın karşı oy kullanması nedeniyle itiraz etme hakkı doğuyor. Karar oybirliği ile değil oyçokluğu çıktığı için firma itiraz edebiliyor ve karar sürecini idare mahkemelerine taşıyabiliyor.

Evinde ruhsatsız silah bulundu

Emniyet, elde ettiği bilgi ve belgeler ışığında Osman Turna ile ilgili şu tespiti yapıyor: “Kamu İhale Kurumunda Düzenleme Dairesi Başkanlığında Grup Başkanı olarak görev yapan şüpheli haksız menfaat elde etmek amacıyla kurulan örgütün yöneticisi. Örgüt lideri Ali Kaya’nın talimatları doğrultusunda örgütün yöneticiliğini yaptığı örgütün lideri ve diğer yöneticileri ile birlikte veya münferit olarak görevi kötüye kullanma, göreve ilişkin sırların açıklanması ve rüşvet olayları ile irtibatlı olduğu tespit edildi. Şüphelinin bu tarihe kadar herhangi bir suç kaydının bulunmadığı tespit edildi. Ayrıca şüphelinin görevinin gereklerine aykırı hareket ederek özel sektörde faaliyet gösteren bir firmanın iştirakçi olduğu kamu ihalelerinde danışmanlık yaptığı, ihale dosyalarına ilişkin itirazlarını takip ettiği ve düzenlediği, genel olarak irtibatlı olduğu firmaların görevi gereği vakıf olduğu bilgiler doğrultusunda itiraz dilekçelerinin düzenlenmesini sağladığı ve itiraz dosyalarını hazırladığı KİK içerisinde ön inceleme raporu düzenleyen şüphelinin firmalar lehine hareket ettiği,..” KİK üyesi Raportör Şenol Varürer’in evinde, 1 bilgisayar, 1 notebook, 4 iPhone telefon, 1 cep telefonu ve 1 adet de ruhsatsız silah bulundu. KİK Kurul üyesi Ali Kaya’da ise 2 tablet bilgisayar, 1 diz üstü bilgisayar 2 tane de iphone çıktı. Polisin ayrıca çete olarak nitelediği Ali Kaya ve Şenol Varürer ile ilgili incelemenin devam ettiği ve bu kişilerin malvarlığının da detaylı olarak araştırıldığı öğrenildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler