YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin'de nişan evine kanlı saldırı: 44 ölü, 8 yaralı
Kanlı saldırıda gelin ve damadın da yaşamını yitirdiği belirlendi
Mardin'de nişan evine kanlı saldırı: 44 ölü, 8 yaralı
05 Mayıs 2009 / 00:24 Güncelleme: 05 Mayıs 2009 / 00:00

İçişleri Bakanı'nının son açıklamasına göre 44 kişi yaşamını yitirdi ve 3 kişi ise yaralandı.


Olayla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığı açıklandı


Mardin'deki kanlı saldırıda gelin ve damadın da yaşamını yitirdiği açıklandı


Anne, baba ve 6 çocuk da öldürüldü


AKP'li Çelebi: Bunun adı terördür
Mardin'in Mazıdağı İlçesi Bilge Köyü'nde bir düğün evine yapılan silahlı saldırı sonucu 44 kişinin ölümüne tepkiler geliyor. AK Parti Mardin Milletvekili Süleyman Çelebi "Bunun adı terördür" dedi.


Mardin'de dün akşam saatlerinde bir düğüne yapılan silahlı saldırıda 44 kişinin ölmesine AK Parti Mardin Milletvekili Süleyman Çelebi tepki gösterdi.


Süleyman Çelebi, bölgede kan davalarının bulunduğunu ancak bugüne kadar bir kan davası nedeniyle böyle bir katliamın yaşanmadığını belirtti.


Çelebi, saldırı için "Bunun adı terördür, kan davası olamaz" dedi.


Mardin Milletvekili Çelebi, düğünün bahçede yapıldığını, kalabalığın namaz kılmak için odalara geçip saf tuttukları sırada silahlarla tarandıklarını söyledi.Mardin'deki saldırıda bir anne ve babayla birlikte 6 çocukları da yaşamını yitirdi. Saldırıdan kurtulan iki genç ise yaşadıkları şok nedeniyle konuşamıyor.


KANLI BASKINDA 44 KİŞİ ÖLDÜ
Mardin'de 44 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ayrıntıları netleşmeye başladı.


Bilge köyünde düzenlenen saldırıda düğünde bulunan 8 kişilik bir ailenin fertlerinin tamamı öldürüldü.


Saldırıda Saliha ve Yıldız Aktimur çiftiyle 6 çocukları hayatını kaybetti. Çocukların yaşları 3 ile 12 arasında değişiyor.


Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, iki oda dolusu insanın maskeli kişiler tarafından silahlarla taranarak öldürüldüğünü söyledi.


SALDIRIDAN KURTULAN 2 GENÇ ŞOKTA, KONUŞAMIYOR
Saldırıdan yara almadan kurtulan iki gençle görüştüğünü belirten Ayanoğlu, "Ancak şoktalar, konuşamıyorlar, kendilerine gelince olay yerinde nelerin olduğunu öğrenebileceğiz" dedi.


MARDİN'DE KANLI BASKIN


Mardin'in Bilge Köyü'nde akşam saatlerinde bir düğüne maskeli kişilerin düzenlediği silahlı saldırıda 44 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin çoğu çocuk ve kadın.

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge Köyü'nde yapılan düğün akşam saatlerinde kana bulandı.


32 haneli köyün tamamı aynı aileden ve Çelebi soyadını taşıyor. Köyde yaşayanlar kadınlı erkekli köyün eski muhtarı Cemil Çelebi'nin kızının düğünü iki ayrı evde toplandı.


Görgü tanıkları, saat 21.00 sıralarında köy imamının telkini üzerine düğüne gelenler evde namaz kılmaya başladı. Bu sırada, silahlı 5-6 kişilik maskeli bir grup, iki eve uzun namlulu otomatik silahlar ve el bombalarıyla saldırdı.
Haberin devamı ↓reklam


Yaklaşık 15 dakika süren saldırı, köydeki korucu erkeklerin görevde olduğu sırada gerçekleşti.


Silah seslerinin duyulmasıyla köy çevresindeki nöbet tutan korucular, 3 ayrı noktadan saldırganlara karşılık verdi. Köyde gökyüzünün toz bulutuyla kaplı olmasından yararlanan saldırganlar kaçarak izlerini kaybettirdi.


BİR ODAYA TOPLAYIP ATEŞ ETTİLER
19 yaşındaki bir genç kız, düğüne katılanların bir odaya toplandığını ve üzerlerine ateş edildiğini söyledi. Genç kız, kendisinin yan odaya kaçarak kurtulmayı başardığını ifade etti.


Mardin Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, saldırıda 41 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu açıklamadan kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı ölü sayısının 45 olduğunu duyurdu.


Saldırıda yaşamını yitiren 18 kişinin cesedi Mardin Devlet Hastanesi'ne getirildi.


KİMLİKLER BELİRLENİYOR
İşte saldırıda ölen 44 kişinin kimiliği...


Kimliği tespit edilen 44 kişinin isimleri şöyle:


Abdullah Çelebi,
Şükriye Çelebi,
Emine Çelebi,
Hüseyin Çelebi,
Zekiye Çelebi,
Abdulvahap Çelebi,
Cemil Çelebi,
Hacı Abdulkadir Çelebi,
Hacı Mehmet Çelebi,
Kenan Çelebi,
Sevgi Çelebi,
Ali Çelebi,
Cemil Çelebi,
Halime Çelebi,
Şükrü Çelebi,
Çerin Çelebi,
Şükran Çelebi,
Mehmet Çelebi,
Murat Çelebi,
Savaş Çelebi,
Halil Çelebi,
Salih Çelebi,
Arife Çelebi,
Yıldız Çelebi,
Muhittin Çelebi,
Semiha Çelebi,
Şeyhmus Çelebi,
Fasih Çelebi,
Seyri Çelebi,
Neriman Çelebi,
Sevim Çelebi,
Yasemin Çelebi
Hacı Haluk Çelebi
Mithat Arı,
Habib Arı,
Kafiye Arı,
Rahşan Arı,
Maruf Akgül,
Abide Akgül,
Orhan Akgül,
Çelsef Akgül,
Hacı Kazım Bozan,
İsmi öğrenilemeyen 2 kişi


Saldırıda 6 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi. Yaralılar Mardin ve çevre ilçelerdeki hastanelere ambulans ve otomobillerle taşındı. Köye gelen 8 ambulans yaklaşık 15 dakika sonra çıkış yaptı.


Mardin Devlet Hastanesi'nde görevli tüm doktorlar acil olarak hastaneye çağrılırken, çok sayıda kişi de kan vermek için hastaneye geldi.


Durumu ağır olan yaralılar Diyarbakır'daki hastanelere götürüldü. Saldırıda ağır yaralanan 3 yaşındaki Medine Çelebi ve 16 yaşındaki Hediye Çelebi Diyarbakır'a getirilerek Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi  Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.


ÖLENLERİN ÇOĞU KADIN VE ÇOCUK
Ölen ve yaralananların çoğunluğunun kadın ve çocuklar olduğu belirtiliyor. 32 haneli köydeki erkeklerin tamamının koruculukla geçimini sağladığı öğrenildi.


Silahlı saldırıda ölenler arasında gelin Sevgi Çelebi, damat Habip Arı ile köy imamı Kazım Ozan'ın da bulunduğu bildirildi.


KÖYE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI
Köye sağlık ekipleri ve askeri yetkililer dışında kimsenin girişine izin verilmiyor. Köye yüzlerce asker sevk edildi ve güvenlik güçleri, köyde ve hastanelerin çevresinde yeni olay yaşanmaması için geniş çaplı önlem aldı ve operasyon başlatıldı.


GÖRÜŞ MESAFESİ 10 METRE
Bölgede Suriye üzerinden gelen toz bulutunun görüş mesafesini azaltması nedeniyle köye ulaşım güçlükle sağlanıyor. Güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri de toz bulutundan etkileniyor.


Çöl fırtınasına karşı polislere ve gazetecilere toz maskesi dağıtıldı. Fırtınadan dolayı görüş alanı 10 metrenin altına düştü.


HUSUMET İHTİMALİ AĞIRLIK KAZANIYOR
Saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor. Mardin Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, olayın terör saldırısı ile ilgisinin bulunmadığı yönünde açıklama yaptı. Saldırının husumet nedeniyle gerçekleştirildiği ihtimali ağırlık kazanıyor.


KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Saldırıyla ilgili bililerin netleşmeye başlamasıyla İçişleri Bakanlığı'nda kriz masası oluşturuldu.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sabah erken saatlerde Tarım ve Köy İşleri Mehmet Mehdi Eker, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Mardin milletvekilleriyle birlikte silahlı saldırının gerçekleştiği köye gidecek.


SALDIRI DÜNYAYA FLAŞ HABER OLARAK DUYURULDU
Mardin'deki saldırıyı uluslararası haber ajansları AP, Reuters ve AFP flaş haber olarak duyurdu.


BİLGE KÖYÜ 7 ÇEŞMESİYLE ÜNLÜ MESİRE ALANI
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı 32 haneli Bilge köyü, 7 çeşmesiyle ünlü bir mesire alanı olarak biliniyor. Vadinin başında kurulu bulunan Bilge köyüne, özellikle hafta sonları Mardin ve civar yerlerden gelen vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler