YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maraş'ın failleri bulunsun
Maraş'ın failleri bulunsun
22 Aralık 2011 15:24
Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, 33 yıl önce kentte meydana gelen olayların faillerinin bulunması için yasama organının üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini talep ettiklerini söyledi.

Doğan, Kahramanmaraş Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında, Kurtuluş Savaşı'nda omuz omuza mücadele veren Kahramanmaraş halkını Alevi-Sünni diye ayrıştırmayı ve bu şekilde ülke bütünlüğünü bozmayı amaçlayan kirli oyunlara bir daha gelmeyeceklerini belirtti.

33 yıl önce yaşanmış acı olayları şiddetle ve nefretle kınadıklarını kaydeden Doğan, şöyle dedi:

''Olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Hiç şüphesiz ki olayların sorumlusu 12 Eylül ihtilali şartlarını oluşturmak isteyen karanlık güçlerdir. Geçmişte yaşanan olaylardan Kahramanmaraş halkı sorumlu değildir. Dönemin tanıkları ve devlet yetkilileri bu olayların dışarıdan gelen insanların tahrikleri sonucu oluştuğunu ve amacın kardeş kavgası çıkarmak olduğunu bugün yüksek sesle dile getirmektedirler.''

Kahramanmaraş halkının yaşadığı elim olayların farkında olduğuna dikkati çeken Doğan, bundan dolayı her geçen gün daha fazla yaralarını sarma çabası ve gayreti içinde olduğunu dile getirdi.
 
''Birliğimizi bozdurmayacağız"
 
Doğan, Kahramanmaraş'ın gelişmiş ekonomisi, tarihi ve kültürel değerleri ile Türkiye'nin en yaşanabilir illerinden biri olduğunu ve bu güzelliği bozmak isteyenlerin oyununa gelmeyerek birlik ve beraberliği bozdurmayacaklarını kaydetti.

Geçmişte yaşanan kirli oyunların faillerinin bulunmasını ve yargı önüne çıkartılmasını Kahramanmaraş halkı olarak herkesten ve her kesimden daha çok istediklerini dile getiren Doğan, bu olayların faillerinin bulunması için yasama organının da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini talep etti.

Doğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Bugün artık bu olaylar geride kalmıştır. Kahramanmaraş'ta huzuru bozacak, tahrik damarlarını kabartacak, unutulmaya çalışılan acıları alevlendirecek her türlü eylem ve gösterinin şehrimize zarar vereceğini ve kardeşlik ruhunu zedeleyeceğini düşünüyoruz.''

Basın açıklamasına avukatların yanı sıra, Kahramanmaraş Platformu üyeleri ve Kahramanmaraş Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri üyeleri de katıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler