YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye'den polise çifte darbe
Maliye'den polise çifte darbe
31 Mayıs 2012 08:00
Maliye Bakanlığı’ndan ek ödenek isteyen polis teşkilatı ret cevabı aldı. Bakanlık polislerin ek göstergelerini de değiştirmeyi reddetti.

Maliye Bakanlığı'ndan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM) iki şok. Bakanlık EGM'nün istediği ek ödenek ile polis memurlarının özlük haklarında iyileştirme yapmayı reddetti. Böylece İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın EGM'ne gönderdiği yazı ile gündeme gelen "akaryakıt" krizinde sorun daha da büyüdü. Çapkın'ın yazısıyla olaydan haberdar olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatına rağmen Maliye Bakanlığı polisin ödeneklerini artırmayı reddetti. Bakanlığın 220 milyon liralık ek akaryakıt ödeneğini tahsis etmemesi üzerine polis teşkilatında S.O.S  verildi.

Polise ikinci darbe ise özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda geldi. 240 bin polisi yakından ilgilendiren kanun tasarısı Maliye'nin engeline takıldı. Ek gösterge ve makam tazminatını kapsayan düzenlemeye Maliye Bakanlığı, "Bütçeye yıllık 200 milyon lira ek yük getirir" gerekçesiyle karşı çıktı.

Başçavuşlar gibi 3 bin 600 ek göstergeye düşmek isteyen polisler Maliye Bakanlığı'nın olumsuz görüş bildirmesi üzerine hüsrana uğradı. Polislerin ek göstergesi 2 bin 200'den 3 bin 600'e yükselseydi maaşlarda 70-80 TL, emekli aylıklarında 250-300 TL, emekli ikramiyesinde ise 10 bin lira artış yaşanacaktı.

ÇAPKIN ACİL ÖDENEK İSTEDİ

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, güvenlik hizmetlerinde "zafiyet" meydana gelmemesi için Ocak ayında Maliye Bakanlığı'na bir yazı göndererek mal ve hizmet alımları için 400 milyon TL ek ödenek istemişti. 220 milyon TL'si akaryakıt giderlerinden oluşan ödeneğin tahsis edilmemesi halinde Emniyet Teşkilatı'nın KGYS, elektrik, su, doğalgaz, telefon ile işçi ücretlerini karşılayamaz hale geleceğine vurgu yapılmıştı.

Nitekim İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, bir aylık akaryakıt giderlerinin 5 milyon 760 bin lira olduğunu belirterek, "İstanbul Emniyeti'ne tahsis edilen mevcut ödenek ilimizin bir aylık akaryakıt giderini dahi karşılamamaktadır. Bize 69 milyon lira ek ödenek verilmezse 5 bin ekip ile yürütülen asayiş ve trafik hizmetleri aksayacak" demişti.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

Hüseyin Çapkın'ın akaryakıt ödeneğinin düşürülmesine isyan eden yazısının basına yansıması üzerine olaydan haberdar olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan devreye girmişti. Başbakan'ın talimatı üzerine Maliye Bakanlığı, "EGM'ne ilk etapta 140 milyon lira ek akaryakıt ödeneği yollayacağız. Eylül-Ekim döneminde ise 60 milyon lira daha tahsis edeceğiz" demişti. Ancak, Maliye sözünde durmadı. 400 milyon lira ek ödenek isteyen emniyete şuana kadar "bir kuruş" dahi verilmedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın, megakentte yürütülen güvenlik hizmetlerinin sekteye uğramaya başladığını belirterek "acil" ek ödenek talebinde bulundu. Çapkın, geçen hafta İçişleri'ne ikinci kez "özel" ibareli bir yazı göndererek akaryakıt vb. giderleri için ödenek istedi.

EMNİYET YAYA KALACAK

Akaryakıt krizi emniyetin 2012 bütçesinde mal ve hizmet alımları için 1 milyor 592 milyon lira talep etmesine karşın Maliye'nin 952 milyon lira ödenek tahsis etmesi sonucu patlak verdi. Emniyet, sadece KGYS'ler (MOBESE) için Telekom'a yılda 30 milyon lira aylık ödüyor. Maliye ek ödeneği açmazsa polis ekiplerinin "işlevsiz" kalacağı belirtildi. Üst düzey bir yetkili, "Sorun aşılmazsa polis önümüzdeki aylarda yaya görev yapmak zorunda kalabilir" dedi.

YÜZDE 60 KISITLANDI

EGM, 81 İl Emniyeti'ni akaryakıt harcamalarında tasarrufa yöneltti. Resmi devriye ekiplerine haftalık verilen akaryakıt tahsisinde yüzde 60'lara varan kısıtlamalar yapıldı. İl emniyet müdürlerine bile haftalık sadece 40 litre akaryakıt verilmeye başlandı. Tasarruf tedbirlerine rağmen mevcut ödeneğin en fazla Ağustos ayına kadar yapılacak harcamaları karşılayacağı belirtildi. Kamil ELİBOL / BUGÜN

Anlamakta güçlük çekiyoruz
 // hasan bul
Ben şahsen akpartiye oy vermiş emekli memurum ülkede bir şeyler düzeldide.Başbakanın şöyle iyiyiz şöyle büyüyoruz demesi biraz fazla atma olmuş onu anlıyoruz.buda kandırmaya giriyor.ben şahsen emanet oyumu bir daha akpartiye vermek istemiyorum ilerleyen zamanda ne olur bilemeyiz.ama fazla iktidarda kalmak yaramıyor .Krallık gibi olacak değişmelibence inşaallah iyi birisi çıkarda oyumuzu ona veririz.Akparti modası geçiyor gibi.....
31 Mayıs 2012 14:49
maliyenin polile ilişkisi
 // ercan ocak
astsubaylara,uzaman çavuşlara gelince delinmeyen zorlanmayan bütce polise gelince neden hep maliye engeline takılır.yakıt bulamayınca cebinden ekip otosuna yakıt koyan polisim sana ne zaman kim sahip çıkacak.....
31 Mayıs 2012 09:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler