YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye'de paralel temizlik başladı
Maliye'de paralel temizlik başladı
01 Mayıs 2014 07:23
Bürokraside paralel temizlik Mali Suçlar Araştırma Kurulu'na da sıçradı. MASAK Başkanı Mürsel Ali Yüksel'in yanı sıra Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci de görevden alındı...

Sabah'ın haberine göre; Yargı ve Emniyet'ten sonra maliyenin kritik kurumlarında da paralel temizlik devam ediyor. SPK'nın ardından paralel yapı ile mücadelenin mali ayağını oluşturan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) başta olmak üzere Maliye'nin kilit birimlerinde değişiklik yapıldı. Bu operasyonun bir ayağını kan değişimi diğer ayağını ise paralel yapı ile mücadele oluşturdu.

Kan değişimi yapıldı

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci'nin yerine Adnan Ertürk ismi kesinleşirken, Masak Başkanı Mürsel Ali Kaplan da görevden alındı. Yerine yardımcısı İbrahim Hakkı Polat getirildi. Maliye kaynakları, görev değişiklikleri konusunda özellikle "kan değişimi" ifadesini kullanırken, Devlet Malzeme Ofisi'nde ise görevden almaların cemaat bağlantısı olduğu belirtiliyor. DMO'da 10 daire başkanı görevden alındı.

Geçen hafta SPK'da 3 başkan yardımcısı ile 11 daire başkanı ile hız kazanmıştı. Ayrıca, Maliye'nin Gelir Politikaları biriminden 3, bütçeden de 2 yöneticinin yerine yeni atama yapılıyor. Gelir Politikaları Genel Müdür Yardımcılığı'na da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in IMF'den getirdiği danışmanı Burcu Aydın geldi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler