YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye Bakanı Ağbal: Kamuya ihtiyaç kadar personel alınacak
Maliye Bakanı Ağbal: Kamuya ihtiyaç kadar personel alınacak
09 Ağustos 2016 02:32
Maliye Bakanı Ağbal, kamuda görevden el çektirilenlerin yerine alınacak personel sayısının aynı olmayacağını açıkladı.

Kamuda 70 bin çalışan görevden el çektirilirken, hükümetin yeni personel istihdam stratejisi belli oldu. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Bütçe Kanunu’ndaki kısıtlamalara tabi olmadan personel alımı yapılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, KHK’ya ‘Kamudan atılan personelin yerine bu kadar sayıda personeli kamu kurumları alabilecek’ yazıldığını belirterek, “Kurumsal bazda alınacak personel sayısını belirleme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verildi.

Bunlar kendi başlarına hareket etmesin diye. Bazen bakıyorsun, gereksiz yere personel doldurulmuş zaten oraya. Başbakanlık bütün kamu kurumlarından bilgileri toplayacak, ne kadar personel çıkarıldı, ne kadar almak istiyorlar, o listeler oluşturulup, Bakanlar Kurulu kararının arkasına ekleyeceğiz onu ve o personeli alacağız” dedi.

Kamuya alınacak personele ilişkin en kritik alanın öğretmenler olduğunu dile getiren Bakan Ağbal “Prensip olarak öğretmenlerle ilgili zaten ihtiyacımız var. Ne kadar öğretmen çıkarılmışsa aynı sayıda öğretmeni süratle alacağız” diye konuştu. Diğer kurumlarda ise aynı sayıda alım olmayabileceğine dikkat çeken Ağbal “Kurumların ihtiyaçları önemli. Maliye’de örneğin 2 bin kişi çıkarıldı, ama neden 2 bin kişi alayım ki? Belki bin kişi bana yeterli” şeklinde konuştu.

KAMU BİNALARINA TAMİR VE YIKIM

Terörden zarar gören vatandaşların uğradıkları zararların karşılanmasına ilişkin özel bir kanun olduğunu hatırlatan Maliye Bakanı Ağbal, şunları söyledi: “Özel şahısların uğradıkları zararları o kanun kapsamında karşılayacağız. Kamu binaları bizim binalarımız. Tadilat olabilecekleri tadil edeceğiz, hiç kullanılamayacak vaziyette olanları yıkacağız.

Nerede bir kamu binası tahrip edilmişse, devletimiz güçlü, gideriz ona en kötü ihtimalle kiralık bir bina buluruz ve kamu hizmetleri aksamaz” dedi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Meclis’te zarar gören bir sütünün tarihi abide olarak durması yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Maliye Bakanı Ağbal “Bunun belirli bir izi olacak şekilde bir şey bırakılır bence. Onun dışındaki her yer süratle tadil edilir” diye konuştu.

kahraman
 // isimsiz gariban
Acıga alınan polislerin listesini hazırlayanlarada bir el atın sayın kulunk gercek vatanseverleri araya koyup ekarte ediyorlar karşı bir hamle bu lutfen dikkat 8 sene once telefonunuzdan su numara aranmıs denılıp acıga alındık bahsedilen njmara ile konusma yok bisey yok bu numara onlarla irtibatı olan biriymis guya en ufak bir irtibat yok bir liramız dahi yok bunlarla hem 8 sene onceye bakıcaksak ulkede burokrat kalmaz...
09 Ağustos 2016 Salı 06:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler