YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malatya iki şehidini birden uğurladı
Malatya iki şehidini birden uğurladı
Malatya iki şehidini birden uğurladı
12 Ağustos 2008 / 19:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Erzincan'ın Kemah ilçesi Olukpınar köyü kırsalında terör örgütü PKK'nın yola döşediği mayının patlaması sonusu şehit düşen Jandarma Er Abdullah Aydın Emer, Adana'da gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.


Şehet Er Emer, için Adana Merkez Sabancı Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Vali İlhan Atış, Garnizon Komutanı Korgeneral Muzaffer Şen, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Ak Parti Milletvekileri Necdet Ünüvar, Vahit Kirişçi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekilleri Yılmaz Tankut, Kürşat Atılgan, Muharrem Varlı, Emniyet Müdürü Arif Akkale, şehidin babası İsmail, annesi Tülay, ağabeyi Meşale Emer, askeri ve sivil erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Feryatları yürek dağlayan anne Tülay Emer, "Hani bozkurt seni koruyacaktı. Oğlum, teröristleri öldürmek için üniversiteyi bıraktı. Bayrağım göklerden inmeyecek. 10 tane daha Aydın doğuracağım." diyerek, ağıt yaktı.


Baygınlık geçiren acılı anne, sağlık ekipleri tarafından sedye ile ambulansa taşındı. Baba İsmail Emer ise "Vatan sağ olsun." dedi.


Bir oğlunun daha olduğunu hatırlatan Emer, gözyaşlarına boğuldu. Ağabeyi Meşale ise bir Aydın'ın gittiğini binin geleceğini kaydetti.


Artık bu gözyaşlarının dinmesini isteyen Meşale Emer, "Daha kaç annenin daha yüreği dağlanacak. Kaç aile yanacak. Bunu yapanları Allah'a havale ediyorum." ifadelerini kullandı. Törendeki öfkeli kalabalık ise ellerindeki Türk bayraklarıyla İstiklal Marşı okuyarak, alkışlarla teröre lanet yağdırdı.


Tekbir getirerek duada bulunan katılımcılar "Askere uzanan eller kırılsın. Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz. Ne Mutlu Türküm diyene!, Kahrolsun PKK, Her şey vatan için, Her Türk asker doğar." şeklinde slogan attı.


Bakan Tüzmen, Vali Atış ve Garnizon Komutanı ise acılı aileye başsağlığı diledi. İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi, tören mangasının omuzlarında bir süre taşındı.


Aydın Emer'in naaşı, askeri araçla Asri Mezarlık'taki şehitliğe defnedildi.


ŞEHİT YARBAY VE UZMAN ÇAVUŞ MALATYA'DA TOPRAĞA VERİLDİ


Erzincan'ın Kemah ilçesinde teröristlerce şehit edilen Kara Pilot Kurmay Yarbay Miktat Şamdancı(40) ve Uzman Çavuş Selim Kabakaş (24) Malatya'da toprağa verildi.


İkindi namazını müteakip şehir mezarlığında şehitler için tören düzenlendi. Törene İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Vali Halil İbrahim Daşöz, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Belediye Başkanı Cemal Akın, askeri ve mülki erkan ile şehidin yakınları katıldı.


Şehitlerin özgeçmişlerinin okunması ile başlayan törende Kurmay Albay Orhan Gündüz bir konuşma yaparak terörü lanetledi. Gündüz, "Şehitlerimize tuzak kuran hain eller şunu iyi bilmelidirler ki, bu millet hiçbir zaman teröre ve hainlere geçit vermemiş ve vermeyecektir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne göz diken eli kanlı terör örgütünün başarılı olma şansı yoktur." dedi.


Şehit Yarbay Miktat Şamdancı Ankaralı olmasına rağmen eşi Emine Şamdancı'nın onun Malatya'ya defnedilmesini istemesi üzerine Malatya'da toprağa verildiği öğrenildi.


Şehit Yarbay'ın hiçbir şeyden habersiz 2.5 yaşındaki oğlu Tahsin, yakınlarının kucağında oynarken annesi Emine de metaneti ile dimdik ayakta durdu. Emine Şamdancı ve şehitlerin yakınlarını 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız teselli etti. Gözyaşlarının sel olup aktığı törende Şehit Uzman Çavuş Selim Kabakaş'ın yakınları da ayakta durmakta güçlük çekiyordu.


Kılınan cenaze namazının ardından şehitliğe kadar omuzlarda götürülen iki şehit burada toprağa verildi. Törene katılan vatandaşlar terör örgütü aleyhine sloganlar attı.


ŞEHİT ER ÖNDER MURATOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI


Erzincan'ın Kemah ilçesi Olukpınar köyü kırsalında askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Er Önder Muratoğlu son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze sırasında anne Zeynep Muratoğlu'nun metanetini koruduğu görüldü.


Jandarma Er Önder Muratoğlu için Ataköy 5. Kısım Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Şehit Er'in cenaze törenine; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazcı, Devlet Bakanı Nazım Ekren, eski İçişleri Bakanı ve Ak Parti Milletvekili Abdulkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ile Muratoğlu'nun ailesi, yakınları, çok sayıda polis ve asker katıldı.


Tören alanında taziyeleri kabul eden baba Nuri Muratoğlu ve anne Zeynep Muratoğlu'nun bitkin olduğu ve güçlükle ayakta durduğu gözlendi. Şehit ailesine ayrılan bölümde kadın astsubayın refakatinde oturan anne, oğlunun fotoğrafını bir an bile elinden bırakmadı. Cenaze namazı öncesinde oğlunun tabutunun yanına giden anne ve diğer yakınları, tabuta sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.


İkindi namazının müteakip kılınan cenaze namazının ardından şehit erin naaşı bir manga asker tarafından top arabasına taşındı. Bir süre kortej eşliğinde götürülen şehit cenazesi, daha sonra cenaze arabasına alınarak toprağa verilmek üzere Edirnekapı Şehitliği'ne götürüldü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler