YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makarna soğuk diye askerin dizini kırdı
Makarnayı soğuk getirdiği için askerin dizini tekmeyle kıran albay 2250 lira cezaya çaptırıldı
Makarna soğuk diye askerin dizini kırdı
08 Şubat 2012 / 08:28 Güncelleme: 08 Şubat 2012 / 08:28

Afyon’da askerliğini yapan er Tayfun Güngör, birliğin mutfağından servis ettiği makarnanın soğuk olduğu bahanesiyle Albay Zekeriya Kıray tarafından tekmeyle dövüldü. Dizi kırılan er Güngör, davacı olunca önce dayağı inkâr eden Albay, yargılama esnasında pişman olduğunu söyledi. Mahkeme, Albay Kıray’a er Güngör’ün dizini kırmaktan sadece 2 bin 250 TL para cezası verdi.

Afyon 8. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nın gazinosunda askerliğini garson olarak yapan Tayfun Güngör’ün dizinin kırılmasına ve hâlâ bandajla dolaşmasına neden olan olay 30 Eylül 2010’da yaşandı. Güngör başına gelenleri ilk defaTaraf ile paylaştı. Güngör’ün anlatımlarına göre, her zaman olduğu gibi o gün de yemekhaneden çıkan yemeği Albay Kıray’a servis etti. Albay, servisten dolayı kendisine teşekkür etti. Ancak bir süre sonra gazinoya gelerek Güngör’e, “Makarna neden soğuktu?” diye sordu.

Güngör, mutfakta makarnayı sıcak servis edecek teçhizat ve imkân olmadığını anlatmaya çalıştı ancak Albay, “Sen hayatında hiç soğuk makarna yedin mi?” diye bağırarak küfretti. Ardından da Güngör’ün dizine tekme ile vurdu. Güngör’ün dizi kırılınca komutanları doktora “maç yaparken dizim kırıldı” demesi için baskı yaptı. Dizi alçıya alınan Güngör, önce korktuğundan Albay’dan şikâyetçi olmadı. Ancak hava değişimi alarak ailesinin yanına gittiğinde baba Harun Göngür, olayı fark etti ve Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazarak soruşturma başlatılmasını istedi.

 

Albay: Pişmanım, üzgünüm

Olaya ilişkin açılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan askerler komutanları lehine ifade verdi. Albay Kıray hakkında Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı. Güngör yargılamada, aleyhine verilen ifadelerdeki çelişkileri tek tek ortaya çıkardı. Güngör’ün anlatımına göre, soruşturmada “Ben öyle bir asker tanımıyorum” diyen Albay Kıray, mahkemede ifade değiştirdi ve şunları söyledi: “Ben askere bir tekme salladım, bunu bir iz bıraksın, mağduru tahrip edeyim, kötü durumda bırakayım diye yapmadım, o an kızgınlıkla olan bir olaydı. Olayın olduğu günden bugüne kadar bir vicdan muhasebesi yaptım, olay sebebiyle üzgünüm, pişmanım, askerler bize ailelerinin emanetidir, ailesinden özür diliyorum.” Dava Aralık 2011’de sonuçlandı. Askerî Mahkeme Albay’a “asta müessir fiil suçu”ndan dört ay hapis cezası verdi. İyi halden cezayı üç aya indiren mahkeme, bunu da 2 bin iki yüz TL para cezasına çevirdi.

Artık mesleğini yapamıyor

Mahkemenin verdiği cezayı yetersiz bulan Güngör, dizindeki problem nedeniyle uzun süre ayakta duramadığını, bu nedenle garsonluk mesleğini yapamadığını söyledi. “Benim sağlığımı bozmanın, diz kapağımı kırmanın bedeli 2.250 TL midir” diye soran Güngör, askerliğini yapanlara da öneride bulundu: “Kimseden korkmasınlar. Hiçbir şekilde kendisine yapılan haksızlığın peşini bırakmasınlar. İç hizmet kanunu ve haklarını iyi bilsinler. İlk başta kendi arkadaşlarım bile bana inanmadı ve korkudan aleyhimde ifade verdi. Ama doğrular bir şekilde ortaya çıktı.” (Taraf)

...
 // emre koçak
BEN BU KOMUTANIN EMRİNDE 9 AY BOYUNCA GÖREV YAPTIM BU ÜLKENİN ORDUSUNUN ŞEREFLİ VE DÜRÜST Bİ KOMUTANDIR. KİMSE MAKARNA SOĞUK DİYE ASKERİN DİZİNİ KIRMAZ. EMİN OLUN.....
13 Şubat 2012 14:21
18:13
 // kenan dogan
fasizmin de bu kadari. nice ornekler var boyle. kahrolsun saltanatiniz. allah herkese kazandigini verecektir....
08 Şubat 2012 18:13
Yazık
 // Yusuf Derviş
Allahımdan diliyorum,böyle insanlar,Hayatlarında en büyük darbeleri yesinler,hiç yüzleri gülmesin,o garip askerin kırılan dizinin daha kötüsü başına gelsin,Bunlar insanda olamaz,komutanda..O asker anne ve babasından ona emanet gönderilmişti,bu insanın oğlunun başına gelse ne tepki verirdi çok merak ediyorum..Ama Allah kimsenin zulmünü yanına bırakmaz o ilahi adalet sahibi,Adaletlilerin en yücesi,ona bu dünyada bu acıyı tattır yarap.özür dilemesi bile insanı ka...
08 Şubat 2012 09:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler