YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahruki, helikopter kazasıyla ilgili bilgi verecek
BBP Lideri Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kazada kurtarma çalışmalarına bizzat katılmıştı
Mahruki, helikopter kazasıyla ilgili bilgi verecek
16 Haziran 2009 / 08:16 Güncelleme: 16 Haziran 2009 / 00:00

Everest’e tırmanan ilk Türk dağcı ünvanını elinde bulunduran “Kar leoparı” lakaplı Nasuh Mahruki, BBP lideri Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kaza konusunda, Meclis’e gelerek bilgi verecek.


Everest’e tırmanan ilk Türk dağcı ünvanını elinde bulunduran “Kar leoparı” lakaplı Nasuh Mahruki, bizzat katıldığı BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kaza ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili olarak bugün Meclis’e gelerek bilgi verecek.


Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği kazayı araştırmak üzere TBMM’de kurulan araştırma komisyonu bugün AKUT’un kurucusu Mahruki ile AKUT ekibi Başkanı Ercüment Güler’i dinleyecek. Mahruki ve  Güler, bizzat katıldıkları kurtarma çalışmalarıyla ilgili olarak milletvekillerine bilgi verecek.


“PİLOT HATALIYDI”
Helikopter kazasıyla ilgili daha önce yaptığı değerlendirmelerde, bölgedeki olumsuz hava koşullarına dikkat çeken ve pilotun bu koşullarda uçmaması gerektiğini söyleyen Mahruki, “Bence kazadaki en önemli hata pilotun hatası. Pilotun o hava koşullarında ve o yükle uçmaması gerekirdi. Helikopter ayrıca kuvvetli bir helikopter de değildir. Pilot mevcut şartları değerlendirirken ve rota planını yaparken yanlış inisiyatif kullandı.’’ demişti.


AKUT ORADAYDI
17 Ağustos deprem felaketinde yaptığı çalışmalarla hafızalara kazınan ve bugüne kadar sayısız kurtarma operasyonuna katılan AKUT, Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesinin ardından da olay yerine ulaşmıştı. AKUT birimleri Mahruki’nin başkanlığındaki çalışmalara destek amacıyla Niğde, Kayseri ve Bingöl ekiplerinden gönüllüleri de bölgeye kaydırmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler