YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkumlara özel oda müjdesi
Mahkumlara özel oda müjdesi
27 Eylül 2012 22:45
Başbakan Tayyip Erdoğan, cezaevi koşulları ile ilgili olarak,'Mahkumlar, eşleri ile cezaevi dışında 24 saat özel bir odada kalabilecek. dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cezaevlerinde yeni bir uygulamayı başlatacaklarını belirterek, ''İçerideki mahkumlar, belki buna tutukluyu da katacağız, eşler birbirleriyle diyelim ki 24 saat, cezaevi dışında belli yerlerde hazırlanmış odalarda görüşebilecekler. Eşiyle bir araya gelme imkanını vereceğiz ki aile görüşmesi olarak böyle bir adımı atacağız. Bu ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olanlar için bile geçerli olabilecek'' dedi.

Başbakan Erdoğan, NTV ve Star TV'den ortak yayınlanan ''Başbakan Erdoğan ile Özel'' adlı programda soruları yanıtladı.

Terör sorununun çözülmesini istemeyen ülkeler bulunduğunu, birinci derecede Batılı ülkelerin bu sorunun çözümünü istemediklerini belirten Erdoğan, ''Almanya istemiyor, Fransa istemiyor. Bize yardımcı olmuyorlar bu konuda. Tam aksine ülkelerinde terörist başlarına cirit attırıyorlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinin teröre destek verdiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

''İskandinav ülkeleri bu işe tam manasıyla yataklık yapıyor. Onlara, bunu yüzlerine söylediğim için çok açık, net burada da söylüyorum. Hani 'suçluların iadesi nerede ' diyoruz. Bir taraftan Avrupa Birliği'nde diyeceksiniz ki 'PKK, bir terör örgütüdür', ondan sonra bunların bütün temsilcileri ülkelerinizde elini, kolunu sallayarak dolaşacak. Bir belediyenin müsaadesiyle çadırını kuracak, bölücü başı orada duracak. Orada para toplayacaklar, milyonlarca avro buradan terörizme kaynak oluşturacak. Bunlar sizde var, insan kaçakçılığı yapıyorlar bunlar siz de var, esrar, eroin kaçakçılığı var. Bunlara göz yumuyorsunuz. Bunları maalesef görüyoruz, bunu kendilerine sürekli söylememize rağmen ne yazık ki netice de alamıyoruz. Bunun neticesini aldıracak bir uluslararası kurum da yok.''

-Tutuklu ve hükümlülere aile görüşmesi-


Balyoz Planı davası kararının ardından sanık ailelerinden bazılarının bayıldığının, ertesi gün babalıktan, kocalıktan men olaylarının yaşandığının anımsatılması üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Burada da babalıktan, kocalıktan men falan söz konusu değil. Burada herkes normal olarak görüşme şeyi neyse, aynı şekilde buradaki ziyaretlerini yapacaktır. Hatta, ben size yeni bir şey söyleyeceğim. Belki bunu magazin olarak değerlendireceksiniz. Nasip olursa, bu yeni dönemde, Pazar günü açıklayacağım şeylerden bir tanesi budur, o da şu; içerideki mahkumlarla ilgili olarak, belki buna tutukluyu da katacağız. Görüşmelerde belli sürelerde eşler birbirleriyle, diyelim ki 24 saat, cezaevi dışında belli yerlerde hazırlanmış odalarda görüşebilecekler. Türkiye'de böyle bir uygulama yok, ilk defa bu uygulamayı biz başlatacağız. Yani eşiyle bir araya gelme imkanını vereceğiz ki aile görüşmesi olarak böyle bir adımı atacağız. Bu ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olanlar için bile geçerli olabilecek, yeter ki o süre içinde onlar, oradaki şartlara uygun hareket etmiş olsun. Oradaki ağlama vesaire bunların hepsi anlık, oradaki verilen kararın neticesindeki tablolardır, doğaldır, duyguların dışa vurulmasıdır. Bunu o şekilde değerlendiriyorum.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler