YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkum profili değişti böyle oldu
Mahkum profili değişti böyle oldu
18 Ocak 2011 08:44
Ergenekon ve Balyoz davasıyla birlikte mahkum profili değişen askeri cezaevleri konforlu hale geldi.

Ergenekon ve Balyoz davasıyla birlikte mahkum profili değişen askeri cezaevlerinin koşulları Milli Savunma Bakanı (MSB9) Vecdi Gönül'ün imzasıyla sessiz sedasız lüks denebilecek standartlara kavuşturuldu.

'Askeri Ceza ve Tevkifevlerinin yönetimine ve cezaların infazına' dair yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yönetmeliğe tutukluların cezaevlerine sokabileceği eşyaların listesi eklendi. Klima, koşu bandı ve buzdolabı gibi eşyalar listeye girdi.

Ergenekon ve bağlantılı soruşturmaların açılmasıyla birlikte tutuklu sanık konumuna düşen muvazzaf subaylar için başta Hasdal Askeri Cezaevi olmak üzere askeri cezaevlerinin koşulları iyileştirildi. Bu çalışmalardan sonuncusu ise 22 Kasım 2010 tarihinde MSB tarafından imzalanarak yürürlüğe giren 'Askeri Ceza ve Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik' oldu. 19 maddelik yönetmelikte, hükümlü ya da tutukluların hak ve sorumlulukları hakkında yapılan değişiklikler belirtildi.

KÜREK ÇEKME ALETİ GİREBİLİR

Yönetmeliğin 17. Maddesi, askeri cezaevinde yatan tutuklu ve hükümlülere tanınan haklar açısından dikkat çekti. 'Aynı yönetmeliğe aşağıdaki EK-18 eklenmiştir' denen 17. Maddede, tutuklu ya da hükümlülerin cezaevine sokabilecekleri eşyalar 'Cezaevinde bulundurulabilecek eşya listesi' başlığı altında 10 madde halinde sıralandı.
 

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler