YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemye esastan uyarı!
Mahkemye esastan uyarı!
06 Temmuz 2010 07:28
Anayasa değişikliğinin iptali davasına ilişkin rapor tamamlandı, mahkeme üyelerine dağıtıldı.

Raportör Çoban, raporunda iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirdi. Gerekçe olarak "yasalaşma süreci tamamlanmadı" dedi.

Anayasa değişiklik paketinde gözler Anayasa Mahkemesi'ne çevrildi. Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa paketi hakkında kararını bu hafta görüşmeye başlaması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi raportörü Ali Rıza Çoban tarafından hazırlanan ve mahkeme üyelerine dağıtılan raporda, paketin henüz yürürlüğe girmediği belirtilerek reddedilmesi istendi. Hükümet ise erken seçim kartını elinde tutuyor.

GÖZLER MAHKEME'DE

Anayasa değişiklik paketi hakkında CHP'nin yaptığı iptal başvurusunun Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülmeye başlanması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi, 11 üye ile toplanarak paket hakkında kararını verecek. Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar 12 Eylül'de yapılacak referandumun akıbeti bakımından da büyük önem taşıyor.

RAPORTÖR 'RET' DEDİ

Anayasa Mahkemesi raportörü Ali Rıza Çoban tarafından hazırlanan rapor dün üyelere dağıtıldı. Çoban tarafından hazırlanan raporda, Anayasa paketinin iptali isteminin rededilmesi istendi. Anayasa paketinin Meclis'te kabul edilmesine rağmen zorunlu olarak referanduma götürüldüğüne dikkat çekilen raporda, "Yasalaşma süreci tamamlanmadan dava açılamaz. Anayasa Mahkemesi, henüz yürürlüğe girmiş bir değişiklik hakkında karar veremez" görüşü savunuldu. Anayasa paketinin sadece şekil açısından Anayasa aykırılığın incelenebileceğine dikkat çekilen raporda, "Anayasa'da öngörülen şekil eksikliklerinin bulunmadığı tespit edilmiştir" görüşüne yer verildi.

"ESASA GİREMEZ" HÜKMÜ

Raportör iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirdi ama bu görüş Anayasa Mahkemesi üyeleri için bağlayıcı değil. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği günde üyeler bir araya gelecek iptal istemine ilişkin son sözü söyleyecek. Yüksek Mahkeme'nin iptal istemini nasıl görüşeceği de tartışma konusu. Anayasa Mahkemesi'nin  düzenlemeyi şekil yönünden mi yoksa esasa girerek mi inceleyeceği merak ediliyor. Yasaya göre, Yüksek Mahkeme Anayasa değişikliklerini sadece şekil yönünden inceleyebiliyor.

SINIRDA OYLAR BAŞLIYOR

Anayasa Mahkemesi'nin kararı merakla beklenirken,12 Eylül'de yapılacak referandum öncesinde sınır kapılarında oy verme işlemi ise 3 Ağustos tarihinde başlayacak. Anayasa Mahkemesi'nin kararı gerekçeli olarak yayınladığı gün yürürlüğe girecek. 3 Ağustos tarihinden sonra iptal kararı vermesi halinde ise sınır kapılarında kullanılan oylar çöpe atılacak.

KANTARCIOĞLU KARARI

Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa paketinden önce ise Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu hakkındaki başvuruları değerlendirmesi bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nin ilk olarak Kantarcıoğlu hakkındaki kararını verdikten sonra davaya devam etmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Kantarcıoğlu hakkında ihsas-ı reyde bulunduğu ve davadan çekilmesi gerektiğiyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne yüzlerce başvuruda bulunuldu. Anayasa Mahkemesi, Kantarcıoğlu'nun davadan çekilmesine karar vermesi halinde ise yedek üye olarak Recep Kömürcü davaya bakacak.

CHP: Raporötün görüşü kişisel

Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Çoban'ın "Anayasa değişiklik paketi iptal başvurusu reddedilmeli" yönünde görüş bildirmesinin ardından iptal başvurusuna öncülük eden ana muhalefet CHP'den açıklama geldi. CHP Merkez Yürütme kurulu (MYK) toplantısı sonrasında konuyu değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, "Raportörün görüşü kişiseldir, Anayasa Mahkemesi üyelerini bağlamaz" dedi. Okay, Anayasa Mahkemesi'nin iptal davasını bir an önce karara bağlaması gerektiğini de söyledi.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin başvuruyu bir an önce esastan inceleyeceğine olan inancını tekrarlayan Okay, ''Anayasa Mahkemesi'nde raportörün görüşü dağıtılmış olmakla Anayasa Mahkemesi üyeleri en kısa süre içinde 111 milletvekilinin yapmış olduğu başvuruyu incelemeye başlayacaktır diye düşünmek lazım. Bu bir iki günlük bir süre olabilir. Ama bunun takviminin belirlenmesi tabii doğrudan Anayasa Mahkemesi'nin Sayın Başkanı'na aittir" dedi.

AYM DAVAYI REDDEDİLMELİ

Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa paketi için vereceği karara ilişkin hukuk camiası iptal davasının reddedilmesi yönünde açıklamalar yapmaya devam ediyor. Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cahit Özkan, Anayasa Mahkemesi'nin öndenetim hak ve yetkisi bulunmadığını vurgulayarak anayasa değişiklik iptal davasının reddedilmesi gerektiğini söyledi.

YARGI ŞAİBE GÖTÜRMEZ

Özkan, yargı kurumunun güvensizliğin nedenini başka yerde aramak yerine kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini vurguladı. "Güvenilir yargı güçlü yargıdır" diyen Özkan, "Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun üyeleri ve kararları yargıya ve hukuka olan güvensizliğin nedenidir. Yargı şüphe ve şaibe götürmez. Hakimler, adil olmalı adalet ve tarafsızlığından şüphe edilir intibaını uyandırmamalıdır. Suç şüphelileri ile alenen ilişkisi ortaya çıkan yargı mensuplarını temizlemeli. Anayasa ve hukuk çerçevesinde görevlerini yerine getirmelidir. İhsas-ı reyde bulunan Mahkeme üyesi Fulya Kantarcıoğlu, Anayasa ve hukukun kendisine çizdiği sınırlar içerisinde görevini yerine getirmeli öndenetim hak ve yetkisi bulunmayan mahkeme anayasa değişiklik iptal davasını reddetmelidir" dedi.

PAKSÜT'ÜN EŞİNİN ROLÜ 

Anayasa Mahkemesi'nin siyasi kararlar verdiğini belirten Özkan, şöyle devam etti:

"HSYK'nın daha önce darbeciler hakkında dava açan savcıların meslekten atılması için gösterdiği gayreti bugün, darbe girişimlerine adı karışan savcı ve yargıçları koruma altına almak için göstermektedir. Yüksek yargı mensuplarının kendilerinin, eşlerinin ve yakınlarının Ergenekon terör örgütü şüpheli ve sanıkları ile yakın ilişkileri telefon görüşmeleri yargıya olan bu güvensizliği doruğa çıkarmıştır"

Arınç: Anayasa ve hukuka uygun bir karar bekliyoruz

Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin, kamuoyunu tatmin edecek şekilde, usule ve hukuka uygun bir karar vermesi beklentisi içinde olduklarını belirtti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin referandumla ilgili iptal başvurusu konusunda bu hafta içinde karar vermesini beklediklerini belirterek, "Biz Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'ya uygun bir karar vereceği beklentisi içerisindeyiz" dedi.

KARAR TATMİN ETMELİ

Arınç, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Lojistik Merkezi'nde düzenlenen ilk yüklü tren seferinin ardından, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Anayasa Mahkemesi'nin referandumla ilgili bu hafta içindekarar vermesinin beklendiği yönündeki sorusu üzerine, Anayasa Mahkemesi'nin, kamuoyunu tatmin edecek şekilde, usule ve hukuka uygun bir karar vermesi beklentisi içinde olduklarını vurgulayan Arınç, şunları söyledi:

ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN

"Anayasa Mahkemesi'nin bu hafta içinde referandumla ilgili iptalbaşvurusuna bir karar vermesini hepimiz bekliyoruz. Üzerinde çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı. Bunları tekrarlamayacağım, ama biz Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'ya uygun bir karar vereceği beklentisi içerisindeyiz. Umuyorum ki halkımız 12 Eylül'de referandumla karşı karşıya kalacak ve Anayasa değişiklikleri konusunda 'Evet' ve 'Hayır' oyunu özgürce kullanacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin usule ve hukuka uygun bir karar vereceğini ve bunun kamuoyunu tatmin edeceğini söyleyebilirim. Şimdiden hayırlı olsun."

ÇEViK'iN REDDi HAKiM BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Anayasa Mahkemesi, Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik'in, reddi hakim başvurusunu, ''reddi hakim talebinde bulunma yetkisi olmadığı'' gerekçesiyle reddetti. Çevik, Anayasa Mahkemesi önünde yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç başta olmak üzere bazı üyeler hakkında ''görevi kötüye kullanma, suç işlemeye teşvik, suça iştirak ve anayasal düzeni yıkma'' iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu anımsattı. Çevik, son olarak Anayasa Mahkemesi'ne dilekçe ile başvurarak, söz konusu kişiler hakkında reddi hakim talebi ilettiğini söyleyen Çevik, mahkemenin, kendisinin reddi hakim talebinde bulunmaya yetkisi olmadığı gerekçesiyle dilekçesini kabul etmediğini bildirdi. Öte yandan Süleyman Arslan isimli bir avukat da, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un mahkemede görüşülmesini izlemek amacıyla yaptığı başvurunun da ''Anayasa Yargısında davaya katılma kurumuna yer verilmediği'' gerekçesiyle reddedildiğini bildirdi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler