YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeye makine getirdiler
Islak imza attığı söylenen makine, duruşma salonunda anlatıldı
Mahkemeye makine getirdiler
05 Temmuz 2010 / 19:22 Güncelleme: 05 Temmuz 2010 / 19:24

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yürütülen AK Parti ve Gülen'i bitirme planı olarak adlandırılan "İrtica ile mücadele eylem planı" davasının öğleden sonraki bölümünde Dursun Çiçek’in avukatları, duruşma salonuna getirdikleri bilgisayar destekli CNC cihazıyla, ıslak imza atılabileceğini savundu.


       

İmza uygulaması yapacaklarını belirten Çiçek’in avukatı Celal Ülgen, herhangi bir kişinin imzasını talep ettiklerin söyledi. Başkan Şengün, "Zor bir imza olsun" diye espri yaparken Mübaşir Aydın Arslan bir kağıda imzasını attı. Avukat Celal Ülgen, uygulamada Mübaşir Aslan’ın imzasının taranacağını daha sonra bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra imzanın ıslak olarak elde edilebileceğini anlattı. Avukat Hüseyin Ersöz, ise CNC’nin bilgisayar destekli işlem yapılan bir makine olduğunu açıkladı.
       

Ersöz, Mübaşir Arslan’ın imzasının önce tarandığını sonra bilgisayarda netleştirildiğini anlattıktan sonra ıslak olarak taklit edilen imza, heyete gösterildi. Yaklaşık 15 dakikada hazırlanan sahte imzalı belge daha sonra Savcı Pekgüzel’e sunuldu.
       

Başkan Şengün’ün "Bu makine bu işler için mi" diye sorusu üzerine Avukat Ersöz, bilgisayar ile çalışan makinelerin çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini söyledi. Başkan Şengün "Elin baskısı ne olacak? Bu makine ile ancak aslı bulunabilen imza taklit edilebilir, fotokopi üzerinden olmaz." dedi.
       

Hakim Haşıloğlu ise "Diyelim Rahmi Koç’un ya da sizin imzanız yüzde yüz aynı diye çıkar. ABD başkanı Obama imzalı bir belge ile bir ülkeye savaş açılabilir mi? Bu makine ile Adli Tıp Kurumu’ndan eli ürünü olduğuna ilişkin rapor alınabilir mi? Yüzde yüz şeklinde rapor alınır mı?" diye sordu. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin imzasını göstereceklerini belirten avukat Ülgen, Adli Tıp Kurumu’ndan "Eli ürünü" diye rapor çıkacağını söyledi. Ülgen daha pahalı makinelerle elin baskısının da tam olarak yansıtan ıslak imzalar atılabileceğini savundu. CHA
       

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler