YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeye HSYK baskısı
Mahkemeye HSYK baskısı
07 Temmuz 2010 09:00
CHP'nin anayasa değişikliği paketinin iptaline ilişkin başvurusuna raportör Ali Rıza Çoban "iptalin reddi" yönünde rapor verdi. Anayasa hukuçusu Prof.Atar, AYM'ye HSYK'nın yapısını değiştiren maddenin iptali konusunda baskı yapıldığı belirtti.

Türkiye'nin demokrasi çıtasını yükseltmek amacıyla hazırlanan ve darbe anayasasında köklü değişiklikler içeren değişiklik paketi ile ilgili geri sayım başladı.

Anayasa Mahkemesi üyeleri, Raportör Ali Rıza Çoban tarafından hazırlanan, "Paketi iptal istemi reddedilsin" şeklindeki raporun ön müzakeresini tamamladı. Peki Mahkeme üyeleri Raportör'ün kararını dinleyecek mi? Yoksa farklı mütalaalarla başka bir karara mı imza atacaklar?

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Yavuz Atar, bu konuda önemli bir hususa dikkat çekiyor. Atar, Anayasa Mahkemesi'ne Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştiren maddenin iptali konusunda baskı yapıldığını söylüyor. Raportörün görüşünün doğru bir hukuki tespit olduğunu belirten Atar, "Şekil görüntüsü altında esasa girme durumu HSYK'ya ilişkin değişiklik konusunda beklenebilir. Bunu yaparlarsa, açık ve ağır bir anayasa ihlali yaşanır. Tıpkı 2008'de, 10. ve 42. maddelerin iptali kararında olduğu gibi." ifadelerini kullanıyor. Anayasa Mahkemesi'nin Meclis'in ve Anayasa'nın üzerinde olmadığına dikkat çeken Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atar, "Mahkeme anayasayla bağlıdır. Anayasa değişikliğinde esas denetimi yapamaz." diyor. Değişikliklerin iptalinin hangi gerekçeyle verilirse verilsin kabul edilemeyeceğini ifade ederken, Anayasa Mahkemesi'nin anayasayı ihlali söz konusu olduğunda frenlenmesi gerektiğini belirtiyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler