YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemenin 9 sanık hakkındaki kararı
Habur'dan giriş yapan 9 sanık hakkında, ''zorla getirilme müzekkeresi'' hazırlanmasına karar verildi...
Mahkemenin 9 sanık hakkındaki kararı
24 Haziran 2010 / 11:04 Güncelleme: 24 Haziran 2010 / 12:09

Terör örgütü PKK'nın Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubun içinde yer alan ve Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarına başlanan 9 kişi hakkında, ''zorla getirilme müzekkeresi'' hazırlanmasına karar verildi.

Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 34 kişi arasında yer alan 13 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Duruşmada, bir başka dosyadan tutuklu bulunan sanık Mehmet Şerif Gençdal hazır bulundu.

Tutuksuz yargılanan sanıklar Bülent Aka, Gülbahar Çiçekçi, Sait Şedal, Hamsiye Zeydi, Mehmet Kaçan, Mikail Soydan, Vilayet Yakut, İsmail Ayas, Emine Sağat, Hamyet Dinçer, Nurcan Tümeğ ve Musa Tümeğ katılmadı.

Sanık Gençdal, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamenin kendisine ulaşmadığı gerekçesiyle savunma hazırlayamadığını belirterek, süre talebinde bulundu.

İddia makamı, duruşmaya katılmayan sanıklar hakkında, ''zorla getirilme müzekkeresi'' hazırlanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından, sanıklardan Hamsiye Zeydi, Bülent Aka ve Hamyet Dinçer'in adres tespitlerinin yapılmasına, diğer 9 sanık hakkında ise duruşmaya katılmadıkları gerekçesiyle ''zorla getirilme müzekkeresi'' düzenlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

13 SANIK HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI

Diyarbakır 4 ve 5. Ağır Ceza Mahkemelerinde 17 Haziran 2010 tarihinde görülen duruşmada Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubun içerisinde yer alan 10 sanık tutuklanmış, duruşmaya katılmayan 3 sanık hakkında da ''gıyabi tutuklama'' kararı çıkarılmıştı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler