YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeler zorbalığa pabuç bırakmaz
Adalet Bakanı Ergin, Bakanlar Kurulu'nda Ergenekon davası duruşmasında yaşananlara ilişkin mahkeme heyetinin tuttuğu tutanağın tartışıldığı iddialarının doğru olmadığını söyledi.
Mahkemeler zorbalığa pabuç bırakmaz
10 Nisan 2013 / 22:26 Güncelleme: 10 Nisan 2013 / 22:28

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Bakanlar Kurulu'nda, Ergenekon davası duruşmasında yaşananlara ilişkin mahkeme heyetinin tuttuğu tutanağın tartışıldığı'' iddialarının doğru olmadığını belirterek, ''İçişleri bürokrasinin getirdiği bilgiler tartışılmıştır. Mahkemenin tuttuğu tutanağı şu ana kadar ben bile görmüş değilim. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri, zorbalığa ve dayatmaya pabuç bırakmazlar'' dedi.

Tutanak mahkeme başkanı dışında kimseye verilmedi

İçişleri Bakanlığının internet sitesinden de dün bir haber sitesinde, ''CHP'li Özgündüz'den Barikat Savunması'' başlığıyla verilen, ''Jandarma tarafından Silivri Cezaevi Kampüsü'nde görülen davada geçen olaylara ilişkin, saat 14.30'da tutulan tutanağın saat 15.30'da toplanan Bakanlar Kuruluna kim tarafından ve neden gönderildiği'' yönündeki haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde önceki gün görülen dava öncesinde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın duruşmanın güvenliğini sağlamakla görevlendirilen jandarma personeline, duruşma sırasında meydana gelebilecek olaylarla ilgili tutanak tutulması talimatını verdiği belirtildi.

Duruşma salonunda meydana gelen olayların adli olay niteliği taşıdığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Adli bir olayla ilgili olarak hazırlanan tutanağın yetkili merciler dışında herhangi bir makama verilmesi mümkün değildir. Bu kapsamda, duruşmanın güvenliğini sağlamakla görevli jandarma personeli tarafından tanzim edilen tutanak, duruşma sonunda mahkeme başkanına teslim edilmiştir. Jandarma tarafından duruşma sırasında tanzim edilen tutanak, mahkeme başkanından başka herhangi bir kişi veya kuruma verilmemiştir.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler