YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeden yasak geldi
İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP'li eski yöneticilerle ilgili kişiliği hedef alan haber yapılması ve görüntü yayımlanmasının önlenmesine karar verdi.
Mahkemeden yasak geldi
12 Mayıs 2011 / 17:19 Güncelleme: 12 Mayıs 2011 / 17:39

İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, internette yer alan ve MHP'li iki eski yöneticiye ait olduğu öne sürülen görüntülere ilişkin doğrudan kişiliği hedef alan haber yapılması ve görüntü yayımlanmasının önlenmesine karar verdi.

İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP'li eski yöneticilerden İhsan Barutçu ile Bülent Didinmez'in avukatları aracılığıyla sundukları ve bazı internet sitelerinde yer alan görüntülere koruma tedbiri olarak erişimin engellenmesi kararı verilerek, soruşturma konusu olayın tüm radyo, televizyon, gazete, dergi ve internet ortamında yayımlanmaması istemiyle ihtiyati tedbir kararı verilmesini içeren talebini inceledi.

İnceme sonucunda, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 8. maddesi uyarınca internet sitelerine erişimin engellenmesi kararının soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde mahkeme tarafından verileceği, soruşturma evresinde gecikmesinde sakınca bulunması halinde cumhuriyet savcısınca da erişimin engellenmesi kararı verilebileceğine hükmeden mahkeme, bu konuda mahkemelerinin görevli olmadığından erişimin engellenmesi talebinin görev nedeniyle reddedilmesine karar verdi.

Mahkeme kararında, davacılara ait olduğu belirtilen görüntülerin özel hayatın dokunulmazlığı kapsamında olduğu ifade edilerek, ''Davacılar hakkında bu konu ve görüntülerle ilgili yazılı ve görsel medya ile internet ortamında doğrudan kişiliklerini hedef alan haber yapılmasının ve görüntülerin yayımlanmasının tedbiren önlenmesine karar verilmiştir'' denildi.

Mahkeme, ayrıca, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 109. maddesi uyarınca karar tarihinden itibaren 10 gün içerisinde dava açılmadığı takdirde tedbirin kaldırılmasına hükmetti. AA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler