YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeden Toprak'a uyarı
7 kızının açtığı davada ilk duruşmaya gelmeyen Halis Toprak mahkeme tarafından uyarıldı...
Mahkemeden Toprak'a uyarı
14 Ekim 2009 / 13:13 Güncelleme: 14 Ekim 2009 / 13:23

Kendisinden 54 yaş küçük biriyle evlenmesinin ardından 7 kızının vesayet altına alınması yönünde açtıkları davanın ilk duruşmasına katılmayan iş adamı Halis Toprak'a, gelecek duruşmada hazır bulundurulması için uyarı verildi.

Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacılar ve davalı Halis Toprak katılmazken, davacıların avukatı Burhan Apaydın ile Toprak'ın avukatı Bülent Akar duruşmada hazır bulundu.

Halis Toprak'ın avukatı Akar tarafından mahkemeye cevap dilekçesi sunulan duruşmada, ''UYAP ortamında gönderilen nüfus kayıtlarının yeterli olmadığı ve davalı Toprak'ın kaydında, kızları olduğu iddia edilen davacıların kayıtlarına ulaşılamadığının anlaşıldığı'' tutanağa geçirildi.

Duruşmada söz alan davacıların avukatı Burhan Apaydın, davacılardan Ayla Toprak Zengin'in vekili olarak sıfatının son bulduğunu ve onun yönünden davayı takip etmeyeceklerini bildirdi.

Delillerini sunmak ve davalının cevap dilekçesine cevaplarını verebilmek için mahkemeden süre talep eden Apaydın, mahkemeye bu yönde bir dilekçe sundu.

Davalı Halis Toprak'ın avukatı Akar ise davacı tarafından bu duruşmada mahkemeye sunulan dilekçeye karşı beyanda bulunmak ve delillerini sunmak için süre istedi.

Hakim Ayhan Ayan, hakkında dava açılan Halis Toprak'ın yasal olarak duruşmada dinlenilmesi gerektiğini belirterek, Toprak'ın avukatı tarafından gelecek duruşmada hazır bulundurulması için uyarılmasını kararlaştırdı.

Taraf avukatlarına, delillerini ibraz edebilmeleri için süre veren hakim Ayan, vasi adayı olan davacılar Aysel Duruk ve Aynur Toprak'ın gelecek duruşmada davacılar avukatı tarafından hazır edilmesi durumunda dinlenilmelerinehükmetti.

Davacıların nüfus kayıtlarının yeniden UYAP ortamından çıkarılarak mahkemeye gönderilmesine ve nüfus kayıtlarına ulaşılamaması durumunda Sarıyer Nüfus Müdürlüğüne bir yazı yazılarak Halis Toprak'ın tüm ailesinin nüfus kayıt tablosunun gönderilmesinin istenmesine karar veren hakim Ayan, duruşmayı 29 Ocak 2010'a erteledi.
        
DAVANIN GEÇMİŞİ

         
İş adamı Halis Toprak'ın kızları Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Mine Toprak, Ayla Toprak Zengin, Aysel Duruk ve Sevgi Toprak Tunga'nın avukatı Burhan Apaydın, 28 Temmuz 2009'da Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesine Halis Toprak'ın vesayet altına alınmasını içeren bir dilekçe vermişti.

Dilekçede, 71 yaşındaki Toprak'ın 12 çocuk sahibi olduğu ve Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı sırada Kuşadası'nda kendisinden 54 yaş küçük 17 yaşındaki Nazlıcan adlı ''kız çocuğuyla'' evlendiği ifade edilerek, bu yaştaki bir kişinin, kendi torunlarından bile küçük bir ''kız çocuğu'' ile evlenmesinin toplumda büyük tepki topladığına dikkat çekilmişti.

Dilekçede, ''Toprak'ın işini gücünü bırakarak balayına gittiği için Toprak Holding'in yönetimsiz bırakılması ve taahhüt olunan borçların ödenmemesi sonucunda TMSF tarafından holding ve holdinge bağlı olan şirketler ile tüm gayrimenkullere el konularak, Halis Toprak'ın elinden holdingle ilgili tüm yetkilerin alındığı'' anımsatılmıştı.

''Toprak'ın 17 yaşında bir kızla evlenmesinin medyada geniş olarak yer aldığı ve 'Züğürt Ağa' denilen Toprak'ın zavallı bir tip olarak nitelendirildiği'' savunulan dilekçede, ''Toprak Holding'i yönetemeyeceği ve özellikle TMSF'ye karşı yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği gerekçesi ve tehlikelerden korunması için Toprak'ın vesayet altına alınması talebinde bulunulmaya ihtiyaç duyulduğu'' ifade edilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler