YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeden haberciden yana karar
Medyanın dördüncü güç olarak kamu adına denetleme yetkisi bulunduğunu belirten mahkeme, devlet sırrı niteliğindeki bilgilere yayın yasağını reddetti
Mahkemeden haberciden yana karar
02 Ocak 2010 / 08:14 Güncelleme: 02 Ocak 2010 / 08:16

Geçtiğimiz yıl kurulan özel yetkili Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi, basın suçlarıyla ilgili çok önemli bir karara imza attı. Devlet sırrı niteliğindeki bilgilere yayın yasağını reddeden Mahkeme, medyanın “dördüncü güç” olarak kamu adına “denetleme” görevi olduğuna vurgu yaptı. 

Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi, Arınç’a suikast iddialarıyla ilgili, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’nda görev yapan 8 personelle ilgili soruşturmada “devlet sırrı” niteliğindeki belgeler için yayın yasağı talebini ikinci kez reddetti. Mahkeme ret gerekçesinde, Yasama, Yürütme ve Yargı erklerinin yanı sıra medyanın da dördüncü güç olduğuna vurgu yaptı. Ret gerekçesinde, “Medya ‘dördüncü güç’ olarak ‘denetleme’ yetkisini üzerinde toplarken kamusal bir görevi yerine getirdiği gerçeğini de gözden kaçırmamalı ve sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir’’ denildi.

GÖREV GAZETECİLERİN

Kararda şu değerlendirme yapıldı: ‘’Yasadaki sınırlamalar içerisinde yayının önceden durdurulması şeklindeki bir tedbire yer verilmemiştir. Esas itibariyle burada görev kamusal bir alanı kullanan medya yöneticilerine ve mensuplarına düşmektedir.”

Gazeteciler hakkında 4 bin soruşturma

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin ikinci defa reddedilen bu talebi, son günlerde haklarında yaklaşık 4 bin soruşturma açılan basın mensupları için umut verici. Ergenekon soruşturması ile ilgili haber yapan basın mensupları “gizliliği ihlal”, “yargıyı etkileme” gibi iddialarla soruşturmaya tabi tutuluyor. İddianame eklerinden haber yapanlar da aynı kaderi paylaşıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler