YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeden flaş karar
Diyarbakır'da devam eden KCK davasında mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.
Mahkemeden flaş karar
30 Aralık 2011 / 17:48 Güncelleme: 30 Aralık 2011 / 17:55

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK davası duruşmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki 32'nci duruşmanın öğleden sonraki oturumuna, duruşmanın huzurunu bozdukları gerekçesiyle çıkarılan sanıklar ile avukatları katılmadı.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve yargılamanın düzenini bozdukları gerekçesiyle sanık avukatları hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İstenen cezalar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak ve Kemal Aktaş ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin de aralarında bulunduğu 104'ü tutuklu 152 sanık hakkında ''Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma'', ''Terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma'' ve ''Terör örgütüne yardım ve yataklık etme'' suçlarından 15 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok'un ilk şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 28 yöneticisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu 12 belediye başkanı, iki il genel meclisi başkanı ile iki belediye meclisi üyesi de zanlılar arasında yer alıyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler