YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme üçüncü duruşmanın 27 Ekim’de yapılmasını k
Mahkeme üçüncü duruşmanın 27 Ekim’de yapılmasını k
Mahkeme üçüncü duruşmanın 27 Ekim’de yapılmasını k
23 Ekim 2008 / 21:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon davasının 2. duruşmasında reddi hakim taleplerini reddeden mahkeme, Cumhuriyet Gazetesi ve Adli Tıp Uzmanı Fincancı’nın müdahillik talebini kabul etti. Mahkeme üçüncü duruşmanın 27 Ekim’de yapılmasını karara bağladı.


Ergenekon davasının ikinci duruşması bugün görüldü. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Gazetesi ve Adli Tıp Uzmanı Şebnem Fincancı’nın müdahillik taleplerini kabul etti, DTP’li milletvekillerinin müdahillik taleplerini kabul etmedi. Tutuklu sanıkların tahliye talepleri de sorgularının yapılmadığı gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme önceki ara kararını bozarak tutuklu ve tutuksuz sanıkların birlikte yargılanmasına hükmetti.


Pazartesi günkü ilk duruşmada yaşanan kalabalık ve karışıklık bu duruşmada yaşanmadı. İlk duruşmada yaşanan kargaşa nedeniyle avukatlar, sanık yakınları ve basına sınırlama getirilmişti. Duruşmaya girenlerin azaltılması nedeniyle duruşma salonunda daha rahat bir oturum yaşandı. Hatta 20 civarında sandalyenin boş kaldığı görüldü.


Duruşmada iki gün aradan sonra öncelikle değerlendirilen talep, reddi hakim talebiydi. Tutuklu sanıklardan Kemal Kerinçsiz, üye Hakim Sedat Sami Haşıroğlu’nun tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunmuştu. Talep reddedildi.Cumhuriyet gazetesinin tüzel kişilikle yaptığı müdahillik talebi ise kabul edildi. Gazetenin avukatları üç kez bombalı saldırı düzenlenmesi olayı ile gazetenin doğrudan zarar gördüğünü gerekçe göstererek müdahillik talebinde bulunmuştu.


Eski Adli Tıp Uzmanı Prof Şebnem Korur Fincancı da bu davada yargılanan bazı sanıklar kendisine ait kişisel bilgileri kaydettiği ve özel telefon görüşmelerini dinlediği için müdahillik talep etmişti. Mahkeme bu talebi de kabul etti.


DTP, İHD Diyarbakır Barosu gibi parti ve kuruluşların müdahillik talepleri ise reddedildi.


İşçi Partisi avukatları da “partinin iddianamede bir suç örgütü olarak gösterildiğini, ancak bu konuda iddianame hazırlama yetkisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bulunduğunu hatırlatarak mahkemenin yetkisizlik kararı vermesini talep etmişti. Bu talep de onaylanmadı.


Aynı avukatların Danıştay saldırısı davası Ankara’da görüldüğü için Ergenekon davasının da Ankara’da ele alınması gerektiği görüşüyle görevsizlik kararı verilmesi yönündeki talebi de kabul edilmedi.


Mahkeme heyeti duruşmanın başka bir salonda görülmesi için yapılan başvuruları da redderek davanın aynı salonda görülmeye devam edeceğini açıkladı.


SANIKLAR BİRLİKTE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK
Duruşmanın ilerleyen saatlerinde kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından mahkeme heyeti ara kararlarını açıkladı. Tutuklu sanıkların tahliye talepleri sorgularının yapılmadığı gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme önceki ara kararını bozarak tutuklu ve tutuksuz sanıkların birlikte yargılanmasına hükmetti.TOLON’UN 2 AVUKATI DURUŞMAYI İZLEDİ
Bu arada, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un avukatları İlkay Sezer ve Dilek Helvacı da duruşmayı izledi.


Öte yandan, mahkeme heyetinin odalarına geçtiği sırada tutuklu sanıklar da salonda bulunan ve iç salonunun kapısında duran yakınlarına el sallayarak konuşmaya çalıştı. Bazı sanıklar güvenliği sağlayan jandarma erlerinin arasından avukatlarıyla konuşurken, Kemal Kerinçsiz ile Sevgi Erenerol’un sohbet ettikleri görüldü. Erenerol ve Kerinçsiz’e, daha sonra Veli Küçük ile Muzaffer Tekin de katıldı.


Duruşma verilen aranın ardından tutuklu sanıkların kimlik tespitleri ile devam etti. Tüm tutuklu sanıkların kimlik tespitlerini tamamlayan mahkeme heyeti sıra iddianamenin okunmasına geldiğinde duruşmanın bu bölümünü de sona erdirdi. Duruşma 27 Ekim’e ertelendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler