YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme kararını verdi
Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekilliği düşürülen ve 5 yıl siyaset yasağı konulan Aysel Tuğluk'un zorla getirilmesine karar verdi.
Mahkeme kararını verdi
02 Eylül 2010 / 11:49 Güncelleme: 02 Eylül 2010 / 11:53

Anayasa Mahkemesi" tarafından milletvekilliği düşürülen ve hakkında 5 yıl siyaset yasağı konan Aysel Tuğluk'un mahkemeye gelmemesi üzerine zorla getirilmesine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Aysel Tuğluk katılmadı. Mahkeme başkanı, sanık Aysel Tuğluk'un savunmasının alınması içinAnkara12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldığını hatırlattı. Ancak Tuğluk'un talimat duruşmasına da gitmediği belirtildi. Tuğluk hakkında Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin zorla getirilme kararı verdiği ifade edildi. Ankara'daki duruşmanın 4 Kasım 2010'a ertelendiği kaydedildi.

Duruşma savcısı Hüseyin Ayar, sanık savunmalarının tamamlanmasının ardından esas hakkındaki görüşünü (mütalaa) açıklayacağını belirtti. Mahkeme de Ankara'dan gelecek savunmanın beklenmesi için duruşmayı 30 Kasım'a erteledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, terörist başı Abdullah Öcalan'ın avukatları olan Aysel Tuğluk, Doğan Erbaş, İrfan Dündar'ın da aralarında olduğu 7 kişinin Yeniden Özgür Gündem gazetesinin Mart 2003-Şubat 2004 döneminde çıkan "Hükümete Mektup", "Öcalan'dan Barış Çağrısı", "Öcalan: 2003 Newroz'u Kardeşlik Günü Olsun" haberleri, Özgür Politika'da çıkan "Türkiye'ye Demokrasi, Kürdistan'a Özgürlük, "Kürt Korkusu Aşılmalı" ve "BM Temsilcisi: Öcalan İçin Raportörümüzü Gönderebiliriz" haberleri ile yargılanıyor. Tuğluk'un "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler