YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme kararını verdi
Mahkeme, Breivik'in akıl sağlığının yerinde olduğuna hükmetti
Mahkeme kararını verdi
24 Ağustos 2012 / 16:32 Güncelleme: 24 Ağustos 2012 / 16:36

Norveç'in başkenti Oslo ve Ütoya Adası'nda geçen yıl gerçekleştirdiği iki ayrı saldırı ile 77 kişiyi öldüren aşırı sağ görüşlü Anders Behring Breivik, mahkemedeki son duruşmasında, terör suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Daha önce görülen duruşmaların yapıldığı Oslo'daki Bölge Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasına, cezaevinden getirilen Breivik, avukatları ile birlikte katıldı.

Norveç'in tarihi duruşmasına ayrıca, saldırılarda ölenlerin yakınları ile birlikte, saldırılardan yaralı kurtulanlardan bazıları da katıldı. Breivik, duruşmAda, cam bir bölmede tutuldu. Breivik, duruşmaya eli kelepçeli olarak getirilirken, çok sakin olduğu göründü. Duruşma başladıktan sonra Breivik'in kelepçeleri çözüldü. Duruşma heyetinde mahkeme başkanı ile iki kadın hakim yer aldı.


EN FAZLA 21 YIL HAPİS YATACAK
Başkent Oslo'daki bombalı saldırıyı ve Ütoya adasında gençlik kampındaki katliamı gerçekleştirdiğini itiraf eden Breivik 10 ila 21 yıl arasında hapse mahkum edildi.

Davaya bakan savcı, Breivik'in akıl sağlığının yerinde olmadığına karar verilmesini istemişti. Breivik ise savcının bu görüşüne karşı çıkarak, katliamların siyasi bir duruş olduğunu savunmuştu. Breivik'in avukatları, hapis cezası verilmesi halinde bunu temyiz etmeyeceklerini belirtmişti.

Yargıç Wenche Elisabeth Arntzen de sanığın cezai ehliyetinin tam olduğuna hükmetti. Karada ayrıca Brevik'in topluma karşı tehlike arz ettiğinden 'önleyici tutukluluk' haline hükmedildi. Bu kararla Breivik en az 10 yıl hapis yatacak. Toplum için arz ettiği tehlikenin sürdüğüne karar verilirse cezası 21 yıla kadar uzayabilecek. Norveç'te hapis cezası 21 yılı geçemiyor.

-Gülümseyerek dinledi-

Son duruşmada mahkeme kararını, mahkeme başkanı ile 5 hakim verdi. Duruşmada kararı okuyan mahkeme başkanı, iki ayrı saldırıda 77 kişiyi öldüren Breivik'in terör suçu işlemekten suçlu bulunduğunu ve hapis cezasına çarptırılmasına karar verildiğini bildirdi. Kararı ayakta dinleyen Breivik'in, kararı duyduktan sonra gülümsediği görüldü.

Breivik'in sağlık durumu ile ilgili iki ayrı rapor hazırlayan doktorlardan bir grubu, sanığın paranoid şizofren hastası olduğunu ve cezai ehliyetinin bulunmadığını, bu nedenle zorunlu olarak bakım altında tutulması gerektiğini bildirirken, diğer bir grup doktor ise, Breivik'in bazı sorunları olmasına rağmen cezai ehliyetinin bulunduğunu belirtiyordu.

Mahkemede mütalaasını veren savcı da Breivik'in cezai ehliyetinin olmadığını bildirmiş, bu nedenle, zorunlu olarak psikiyatr tedavi altında tutulmasını istemişti.

-Saldırılarda, Gizem de ölmüştü-

Breivik de daha önceki duruşmalarda verdiği savunmalarında, akli dengesinin yerinde olduğunu, saldırıları da Norveç'te ve Avrupa'da çok kültürlü topluma karşı olduğunu, bu nedenle ülkesini ve Avrupa'yı Müslümanlardan korumak için gerçekleştirdiğini söylemişti.

Breivik, 22 temmuz 2011 yılında, önce bir araca yerleştirdiği bombayı başkent Oslo'da hükümet binası önünde patlattıktan sonra, ardından Ütoya Adası'na geçerek, burada kamp yapan Norveç İşçi Partisi'ne üye gençlere ateş ederek öldürmüştü. Breivik, iki ayrı saldırıda 77 kişiyi öldürmüştü. Breivik'in Üyoya Adası'nda gerçekleştirdiği saldırısında, arkadaşları ile kamp yapan 18 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan da ölmüştü.

Oslo'daki karar duruşması, Breivik'in daha önceki duruşmalarında olduğu gibi, Norveç ve İsveç'te televizyondan naklen verildi. Ayrıca televizyon kanalları, mahkeme kararı ile birlikte Breivik'in saldırıları konusunda yayınlarında uzmanların görüşlerine de yer verdi.

Breivik, ''Norveç'te en nefret edilen kişi'' olarak kabul ediliyor.

Breivik, psikiyatr hastası olduğuna, adli tedavi altında tutulmasına karar verilirse, karara itiraz edeceğini, ancak hapis cezası verilmesi halinde ise karara itiraz etmeyeceğini avukatları aracılığıyla bildirmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler