YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme heyeti gazeteci Güney'in vukuatlı nufüs ka
Mahkeme heyeti gazeteci Güney'in vukuatlı nufüs ka
Mahkeme heyeti gazeteci Güney'in vukuatlı nufüs ka
10 Kasım 2008 / 22:04 Güncelleme: 10 Kasım 2008 / 00:00

Mahkeme heyeti Gazeteci Tuncay Güney'in vukuatlı nüfus kâğıdı örneğinin istenmesine karar verdi.


Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında 2455 sayfalık iddianamenin okunması tamamlandı. İddianamenin tamamlanmasının ardından sanık ve ifadelerini dinleyen mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyetini kararını açıkladı. Bu sırada sanık Gazi Güler'in avukatı Özbay Demirel, karar okunduğu sırada Cumhuriyet savcılarının ayağa kalkmadığını ve onların da kalkmasını isteyerek, "Karar okunurken herkes ayağa kalkar. Yasada böyle" diye talepte bulundu. Mahkeme başkanı verilenin arar karar olduğu için ayağa kalkılmasına gerek olmadığı cevabın verdi.


Sanık Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül'ün talebi doğrultusunda belgelerde ismi geçen Tuncay Güney'e ait vukuatlı aile kayıt tablosunun istenmesine karar verildiğini açıkladı. Ara kararın 9. maddesinde "Mahkememiz, Anayasa ve yasalar doğrultusunda kurulduğu ve görev ifa etmekte olduğu, yargılama yetkisini Anayasa ve yasalardan aldığı ve Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız yargılama yaptığı, mahkememizdeki yetkilendirmelerin yetkili mahkemeler tarafından anayasa ve yasalar doğrultusunda yapıldığı ve bu hale göre de tabii hâkim ilkesine herhangi bir aykırılığın söz konusu olmadığı." ifadeleri yer aldı.


Mahkeme heyeti Sanık Kemal Kerinçsiz'in bu oturumda iddia makamına yönelik sarf ettiği sözlerle ilgili gereğinin yapılması için beyanlarını içeren duruşma zaptının Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi kararlaştırıldı. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilen duruşma yarın saat 10.00'a bırakıldı.


Yarın ki oturumda sanık ifadelerinin alınması bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler