YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi
Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi
Mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi
28 Nisan 2008 / 19:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davada, tahliye talepleri reddedildi.Alınan bilgiye göre, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanık ve müdahil avukatları taleplerini iletti. Müdahil avukatları, Hrant Dink cinayetinin ardından Samsun ve Trabzon'da açılan davaların bu dava ile birleştirilmesini istediler. Mahkemeye gelen yazıda, sanıklardan Mustafa Öztürk ile Erhan Tuncel arasındaki telefon görüşmelerine ilişkin herhangi bir bilgi olmadığı, Öztürk'ün cep telefonu görüşmeleri ile ilgili kayıtların ise imha edildiği belirtildi.


Mahkeme, müdahil avukatlarının, eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında, Hrant Dink cinayetiyle ilgili dava açılması için Trabzon ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları suç duyurusunun akıbetinin sorulması yönündeki taleplerini kabul etti.


Mahkeme ayrıca, müdahil avukatlarının talebi üzerine, sanıklardan Yasin Hayal Bayrampaşa Cezaevi'nde kalırken Veli Küçük ile avukat Levent Temiz'in kendisiyle görüşüp görüşmediklerine ilişkin cezaevi müdürlüğüne yazı yazılmasını kararlaştırdı.


Duruşmada, müdahil avukatları, sanık Yasin Hayal'in Trabzon'da bir restoranın bombalanmasına ilişkin bu kentte cezaevinde kaldığı süre içinde kendisine ilişkin tutulan bilgisayar kayıtlarının incelenmesine karar verildiği, ancak cezaevinden gönderilen dosyaların şifreleri kırılamadığı için inceleme yapılamadığını'' ifade ederek, mahkemeden bu şifrelerin çözülmesini istediler.


Mahkeme, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden bu dosyaların şifrelerinin sorulmasına karar verdi.


Dinlenmeyen tanıkların celbine karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan Coşkun İğci'ye de İstanbul Barosu'ndan avukat istenilmesini hükme bağladı.


Müdahil avukatların, ''duruşmanın ses ve görüntü kaydını içeren CD'lerin kendilerine verilmesi'' yönündeki talebini reddeden mahkeme, sanık avukatı Fuat Turgut hakkında, duruşmadaki bazı beyanları nedeniyle yasal işlem yapılması yönündeki müdahil avukatlarının istemi üzerine de buna ilişkin müdahillerce ilgili yerlere başvuru yapılabileceğini belirtti.


Tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler