YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme hazine yardımının yarısını kesti
Mahkeme hazine yardımının yarısını kesti
Mahkeme hazine yardımının yarısını kesti
30 Temmuz 2008 / 17:44 Güncelleme: 30 Temmuz 2008 / 00:00


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Ak Parti'nin kapatılmadığını açıkladı. Ancak Ak parti 1/2 oranında hazine yardımından mahrum bırakıldı.


Anayasa Mahkemesi üyelerinden 6 kişi kapatılması, 5 kişiden 4'ü hazine yardımından mahrum bırakılması ve bir kişi reddedilmesi yönünde oy kullandı.


AK Parti'ye açılan kapatma davasının görüşmelerinin devam ettiği Anayasa Mahkemesi'nde gazeteciler içeriye davet edildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Anayasa Mahkemesi'nin kararını açıkladı. Kılıç, çalışma düzenlerinin gereğini yaptıklarını ve davanın siyasi ve ekonomik sonuçlarının öneminin farkında olduklarını belirtti.


Görevli raportörün uzman olduğunu ve yanındaki iki uzmanla birlikte raporu yazdığını hatırlatan Kılıç, bu raportörün niye tercih edildiğini ise, türban davasında da görev yapması ve bu konudaki tecrübesiyle açıkladı.


Hiçbir arkadaşının kapatma davalarında mutlu olmadıklarını kaydeden Kılıç, ancak bu konularda yapılması gereken anayasal değişikliklerin yapılmayıp, eleştirilerin sadece kapatma davası gündeme gelmesinden duyduklarını rahatsızlığı dile getirdi. Kılıç, "bu konudaki değişikliklerin yapılmasını temenni ediyoruz" dedi.


Kılıç, "Bu kararın sonucuna bağlı olarak, biz toplum olarak bütün toplum katmanların birlikte yaşama çabalarını destekliyoruz" dedi.


HANGİ ÜYE NE KARAR VERDİ?


Haşim Kılıç kendisinin kapatılmaması yönünde, Sacit Adalı, Ahmet Akyalçın Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli'nin ise odak olduğu, ancak kapatmaya yetecek kadar eylemlerin pekişmediği yönünde karar verdiğini açıkladı.


Aşağıdaki üyeler ise kapatılması yönünde oy kullandı:


Başkan vekili Osman Paksüt,
Fulya Kantarcıoğlu,
Mehmet Erten,
Necmi Özler,
Şevket Apalak,
Ayla Perktaş,


Peki Ak Parti'nin cezası kaç lira?


Anayasa Mahkemesi Ak Parti'nin kapatılması yönünde açılan davada "kapatılmaması" yönünde karar aldı. Ancak Parti hazine yardımının yarısından yoksun bırakıldı. 


Ak Parti 2008 yılında Hazineden tam 46,7 milyon dolar yardım aldı. Anayasa Mahkemesi'nden çıkan karara göre Parti tam 23 milyon YTL'sinden mahrum kalacak.


KARAR ÖNCESİ HEYECANLI BEKLEYİŞ


Mahkeme binasının zemin katında sözlü açıklamaların yapıldığı salonda toplanan yüksek mahkeme heyeti, bu sabah saat 09.30'da başladığı görüşmelerde 2 saat 30 dakika öğle arası verdi. Heyet, saat 14.30'da başladığı oturumu az önce sona erdi.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler